REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czym jest współczesne muzeum?

  • Autor: Klubokawiarnia Owoce i Warzywa
  • 04 gru 2014 13:23
Czym jest współczesne muzeum?
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, fot. Xella

Czy to przestrzeń do ekspozycji dzieł sztuki i historycznych artefaktów? A może samoistny utwór artystyczny, nierzadko ważniejszy od tego co kryje we wnętrzu? Jaka jest funkcja - czy muzea nadal uczą historii, a może odwołują się nie do intelektualnej, a do intuicyjnej sfery poznania?

REKLAMA

Ilość pytań, podobnie jak odpowiedzi na nie, wydaje się być niemal nieskończona. Wynika ona w prostej linii z ogromnego zróżnicowania samych muzeów pod względem dziedziny, jakiej są poświęcone, układu funkcjonalnego oraz bryły architektonicznej.

10 grudnia br. o godz. 18.00 odbędzie się w łódzkiej Klubokawiarni Owoce i Warzywa wykład o architekturze współczesnych muzeów.

Przeczytaj o metamorfozie łódzkiej klubokawiarni

Współczesne muzealnictwo w przemożnej większości przypadków stawia na nowy typ prezentacji oparty na narracyjności. Zamiast pozytywistycznej z ducha prezentacji artefaktów mających przekazać zwiedzającym naukową wiedzę, historia staje się częścią własnej tożsamości widza. Oddziaływanie na zmysły i odwoływanie się do intuicji ma spowodować, iż po opuszczeniu muzealnych murów będzie w pewnym stopniu utożsamiał się z tym, co w nich zobaczył. Doskonałym przypadkiem narracyjnej organizacji przestrzeni jest berlińskie Muzeum Żydowskie Daniela Libeskinda, który starał się przy użyciu języka architektury dekonstruktywistycznej opowiedzieć o tragicznych losach niemieckich Żydów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY