REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czym zaskoczy Wroclavia? Architekturą przyjazną środowisku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 30 sty 2017 13:04
Czym zaskoczy Wroclavia? Architekturą przyjazną środowisku
Wroclavia fot. materiały prasowe
Czym zaskoczy Wroclavia? Architekturą przyjazną środowisku
Czym zaskoczy Wroclavia? Architekturą przyjazną środowisku
Czym zaskoczy Wroclavia? Architekturą przyjazną środowisku
Czym zaskoczy Wroclavia? Architekturą przyjazną środowisku
Czym zaskoczy Wroclavia? Architekturą przyjazną środowisku

Już na etapie projektowo-budowlanym część handlowa Wroclavii uzyskała certyfikat BREEAM Interim, który potwierdza przyjazność budynku dla jego użytkowników i środowiska. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia IMB Asymetria.

REKLAMA

Budynek zdobył 81,3 proc. punktów (ocena excellent), co jest najwyższym rezultatem w Polsce dla centrum handlowego w budowie.

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method) przyznawany przez BRE Global Ltd. (Building Research Establishment) to międzynarodowy certyfikat ekologiczny. Jest jednym z najbardziej znaczących i popularnych na świecie instrumentów oceny budynków pod względem wpływu na środowisko naturalne oraz komfortu użytkowania. Jego uzyskanie potwierdza wysoką jakość inwestycji i przyjazność dla klientów. Jest to również najwyższa ocena zdobyta na etapie projektowym przez Unibail-Rodamco, które posiada w swoim portfolio 71 centrów handlowych w największych miastach Europy.

Obszary certyfikacji

W ramach certyfikacji BREEAM we Wroclavii wykonano kompleksowe analizy i prognozy dotyczące kilkudziesięciu obszarów, m.in. wypływu na zdrowie i dobre samopoczucie przebywających w budynku osób (tu ważny był m.in. dostęp do świeżego powietrza, odpowiednia temperatura oraz natężenie dźwięku), zużycia energii i wody oraz ich monitoringu, emisji dwutlenku węgla, zarządzania odpadami, dostępu do transportu publicznego, a także zrównoważonego zarządzania całym budynkiem.

We Wroclavii wdrożono rygorystyczne rozwiązania w zakresie organizacji placu budowy, procedur BHP i gospodarki odpadami. Zadbano o zastosowanie materiałów wykończeniowych przyjaznych dla przyszłych użytkowników budynku, a także o zaangażowanie najemców w przestrzeganie proekologicznych zasad. Wroclavia będzie łatwo dostępna dla osób korzystających z transportu publicznego i przyjazna dla cyklistów – otoczona ścieżkami rowerowymi, z odpowiednimi parkingami i udogodnieniami. Jej wyróżnikiem będą zielone ogrody o łącznej powierzchni ponad 4 300 mkw. (zlokalizowane na poziomie +2). Dodatkowo, fasada budynku przy wjazdach na parkingi będzie  ozdobiona ogrodami pionowymi. W projektowanie zielonego otoczenia budynku, w tym w opiekę nad dębem Przewodnikiem, zaangażowany jest wykwalifikowany ekolog.

Kolejne etapy certyfikacji

Certyfikacja Wroclavii odbywa się w formacie New Construction, stosowanym dla inwestycji budowanych od podstaw (w odróżnieniu od certyfikacji BREEAM In-Use, dla budynków już istniejących). Uzyskany certyfikat – BREEAM Interim na poziomie excellent – dotyczy centrum handlowego. Dla części biurowej Wroclavii certyfikacja prowadzona jest odrębnie, a proces jeszcze trwa.

Uzyskanie certyfikatu BREEAM Interim wieńczy pierwszą część certyfikacji, właściwą dla trwającego obecnie projektowego etapu inwestycji. Po zakończeniu prac budowlanych inwestor będzie się ubiegał o tzw. BREEAM Final Certificate, potwierdzający zastosowanie na etapie budowlanym przyjętych wcześniej założeń.

Wysoki wynik BREEAM Interim to nie jedyne uznanie dla budowy Wroclavii. W grudniu inwestor został doceniony przez Państwową Inspekcję Pracy – za system zarządzania bezpieczeństwem pracy na budowie oraz za dbałość o bezpieczeństwo pracy wszystkich osób zaangażowanych w powstawanie Wroclavii.

Wroclavia to kompleks handlowo-biurowy zintegrowany z dworcem autobusowym Polbus. Otwarcie centrum planowane jest na październik 2017 r. We Wroclavii na odwiedzających czekać będzie ponad 200 sklepów, prezentujących popularne krajowe i międzynarodowe marki oraz unikalna oferta handlowo-gastronomiczna: ok. 20 restauracji wrocławskich i międzynarodowych, a także kino Cinema City, z salami VIP i pierwszą we Wrocławiu salą z technologią IMAX.

Właścicielem Wroclavii jest firma Unibail-Rodamco, notowany na giełdzie właściciel i zarządca centrów handlowych w największych miastach Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY