REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dąb szypułkowy motywem przewodnim nowego Ogrodu Krakowian

  • Autor: krakow.pl
  • 02 lut 2018 14:30
Dąb szypułkowy motywem przewodnim nowego Ogrodu Krakowian
źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Dąb szypułkowy motywem przewodnim nowego Ogrodu Krakowian
Dąb szypułkowy motywem przewodnim nowego Ogrodu Krakowian

Znamy kolejny projekt Ogrodu Krakowian, tym razem dla Dzielnicy III – Prądnik Czerwony. Nowy park powstanie przy ul. Celarowskiej, którego motywem przewodnim jest zlokalizowany tam dąb szypułkowy, będący zarazem przepięknym pomnikiem przyrody.

REKLAMA

Ogrody Krakowian to projekt realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Ma on na celu stworzenie w przestrzeni miejskiej małych, przyjaznych terenów zielonych służących szeroko pojętej rekreacji. Są to tzw. parki kieszonkowe, które na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością. W dużych miastach o bardzo gęstej zabudowie ważną kwestią jest dbałość o tworzenie chociażby niewielkich przestrzeni zielonych, które mieszkańcom będą dawały możliwość odpoczynku i kontaktu z przyrodą.

Dlaczego kieszonkowe? Ze względu na ich rozmiar, który przeważnie nie przekracza powierzchni 5000 mkw. Zupełnie odwrotnie jest natomiast z ich funkcją, której przecenić się nie da. Idea parków kieszonkowych jest bowiem odpowiedzią na bardzo ważną kwestię dostępności terenów zielonych dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich. Sytuacją idealną jest ta, w której każdy ma wokół siebie park, skwer, bądź inny teren zielony w odległości 5-15 minut spaceru od miejsca zamieszkania. Bardzo ciężko jest zrealizować taką tezę w odniesieniu do dużych powierzchniowo parków z bogatą infrastrukturą rekreacyjną.

Możliwe jest natomiast stworzenie mniejszych przestrzeni, które odpowiednio zagospodarowane będą cieszyły oko i staną się miejscami, w których można wypocząć, spędzić przyjemnie czas z rodziną czy przyjaciółmi i w kolorowej, pachnącej kwiatami przestrzeni odpoczywać mniej lub bardziej aktywnie. Taka idea przyświeca właśnie naszemu projektowi Ogrody Krakowian. Zainspirowani światowymi trendami chcemy pokazać, że czasem wystarczy niewielki teren połączony z dobrym pomysłem uwzględniającym potrzeby lokalnej społeczności, aby powstało miejsce, które zupełnie zmieni oblicze przestrzeni, która dla mieszkańców jest tą najbliższą, uczęszczaną każdego dnia. Przykłady tego rodzaju parków kieszonkowych to np. nowojorski Paley Park, Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago czy APW BangSar w Kuala Lumpur.

Znamy kolejny projekt Ogrodu Krakowian, tym razem dla Dzielnicy III – Prądnik Czerwony. Nowy park powstanie przy ul. Celarowskiej, którego motywem przewodnim jest zlokalizowany tam dąb szypułkowy, będący zarazem przepięknym pomnikiem przyrody. W wierzeniach Słowian dąb uważany był za święte drzewo, które symbolizuje odwagę, siły, mądrość i męskość. Dodatkowo owoce dębu (żołędzie) to przysmak wiewiórek, które mamy nadzieję, że od lata zagoszczą na stałe w kolejnym z parków kieszonkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY