REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dach zielony to połączenie pięknego z praktycznym

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 lip 2014 12:55
Dach zielony to połączenie pięknego z praktycznym
fot. Dach zielony Malbork
Dach zielony to połączenie pięknego z praktycznym
Dach zielony to połączenie pięknego z praktycznym
Dach zielony to połączenie pięknego z praktycznym
Dach zielony to połączenie pięknego z praktycznym
Dach zielony to połączenie pięknego z praktycznym

Dach zielony jest atrakcyjny dla inwestorów i użytkowników z różnych względów – mówi Sylwester Rajewski, doradca techniczny w firmie Izohan. Jakie są główne typy i który rodzaj jest najbardziej rozpowszechniony?

REKLAMA

Dachy zielone są rozwiązaniem coraz powszechniej stosowanym w budownictwie. Ich estetyka i funkcjonalność zależą od szczegółowego zaprojektowania, doboru materiałów, prawidłowego wykonania układu poszczególnych warstw, jak również dostosowania struktury do konkretnego budynku. Sprawdzone systemy dachów zielonych, odpowiadające potrzebom inwestycyjnym, od 14 lat są dostępne na rynku pod marką Izolmat.

Dach zielony można w skrócie zdefiniować jako strukturalne pokrycie dachowe składające się z kilku warstw z umieszczonym na wierzchu podłożem gruntowym, obsadzonym roślinami. Instalowany na płaskich powierzchniach o spadku nie mniejszym niż 2% i nie większym niż 30%, składa się z warstwy hydro- i termoizolacyjnej, warstwy zabezpieczającej przed rozwojem korzeni, warstwy drenażu (zbierającej i odprowadzającej wodę), filtrującej (chroniącą przed zanieczyszczeniem) i roślinnej jako ostatecznej warstwy wykończeniowej. Struktura warstw i zastosowane produkty oraz wybrana roślinność zależą od specyfiki inwestycji.

 - Każdy dach zielony jest atrakcyjny dla inwestorów i użytkowników z różnych względów – mówi Sylwester Rajewski, doradca techniczny w firmie Izohan. - Zależnie od rodzaju wegetacji roślin, wykończenie wymaga minimalnej lub ciągłej obsługi. Pod uwagę powinniśmy wziąć również położenie dachu względem innych obiektów.

Projekty dachów zielonych możemy podzielić na cztery główne typy. Wyróżniamy ocieplane dachy nieużytkowe niewymagające dużego nawodnienia, dachy użytkowe w atrium budynków komercyjnych i mieszkalnych, dachy użytkowe z ciągami pieszymi i jezdnymi, parkingami i placami zabaw oraz nieocieplane lekkie dachy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, np. zadaszeniami stacji paliw.

 - Dach zielony to połączenie pięknego z praktycznym – wyjaśnia Sylwester Rajewski. – Może stanowić miejsce wypoczynku i rekreacji, a jednocześnie bardzo dobrze tłumi hałasy, zimą zapobiega stratom ciepła, a latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem budynku. Bez względu na rodzaj roślinności, którą obsadzimy dach, będzie on przyczyniał się do produkcji tlenu.

 Pierwszy rodzaj to dach zielony obsadzony roślinnością ekstensywną z dociepleniem z klasycznym układem warstw. Ten typ polecany jest szczególnie w odpowiedzi na wymagania dotyczące zapewnienia w projektach powierzchni terenów zielonych. Zwykle jego wykończenie stanowi roślinność niewymagająca nawadniania, a jedynie czyszczenia z roślin obcych raz do roku. Takie dachy zwykle instaluje się na odrębnych obiektach z zabudową niższą lub średnią w stosunku do otaczających budynków, co zapewnia dodatkowy efekt estetyczny.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY