Daniel Libeskind z międzynarodowym zespołem stworzył wystawę dla Muzeum Auschwitz-Birkenau. Otwarcie już 1 lipcaPropertyDesign.pl - 18-06-2019 13:00


Daniel Libeskind, fotografka Caryl Englander oraz Henri Lustiger Thaler z Amud Aish Memorial Museum zaprezentowali projekt wystawy czasowej "Though the Lens of Faith – Przez pryzmat wiary". Wystawa zostanie otwarta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w dniu 1 lipca 2019 r. z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu w 1945 r.

Na wystawę składa się dwadzieścia jeden wykonanych przez Caryl Englander kolorowych portretów Żydów, Polaków i Sinti, którzy przeżyli obóz. Zdjęcia powstały na przestrzeni trzech lat. Caryl Englander dotarła do portretowanych przez stowarzyszenia Ocalałych  związane z Amud Aish Memorial Museum  na nowojorskim Brooklynie.  Artystka uwiecznia bohaterów w intymnym otoczeniu, w domu, wiele osób patrzy wprost w obiektyw – często podwinięty rękaw odsłania niesławny numer, który tatuowano więźniom Auschwitz i okolicznych podobozów – i uśmiecha się do kamery.

- Przez pryzmat wiary to świadectwo siły ludzkiego ducha. Ocaleni uwięzieni w Auschwitz-Birkenau czerpali ze swoich najgłębszych systemów przekonań w najokrutniejszym miejscu na ziemi - mówi kurator wystawy, dr Lustiger Thaler. – Projekt Daniela Libeskinda oddaje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość przeżyć i wspomnień Ocalałych w dialogu z poruszającymi portretami Caryl Englander - dodaje.

Trzymetrowe, pionowe stalowe panele rozmieszczone są po obu stronach ścieżki, która prowadzi do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz, układają się we wzór przypominający obozowy pasiak, budząc skojarzenia z uwięzieniem, podczas gdy ich zewnętrzne lustrzane powierzchnie odbijają otaczający krajobraz i przywołują wrażenie fizycznej i duchowej wolności.

- Nie jesteśmy w stanie zrozumieć milionów zamordowanych w czasie Zagłady, ale możemy zrozumieć historię jednej osoby – mówi architekt Daniel Libeskind. – Ta wystawa przybliża historie Ocalałych, wplatając ich intymne relacje w kontekst obozu i współczesnego życia - dodaje.

W momencie wejścia do instalacji zwiedzający napotykają portrety, z których każdy jest osadzony w zagłębieniu pionowego panelu i pokryty czarnym szkłem z wyrytymi słowami bohatera zdjęcia o Auschwitz i sile ich wiary. Poniżej każdego cytatu zamieszczono informacje o rodzinach założonych przez Ocalałych po Zagładzie.  Odzwierciedlają one tęsknotę za odbudową rodziny w społeczności dotkniętej ludobójstwem. Na instalację składają się liczne wizualne i osobiste narracje, które uzupełniają doświadczenie zwiedzających Auschwitz. 

- Projekt stawia często zadawane pytania, które jednak nigdy nie były tak świadomie zgłębiane pod kątem wizualnym i dyskursywnym: jak ludzie w przeważającej części religijni zdołali zachować poczucie tożsamości i kultury w Świecie Śmierci, jakim był obóz Auschwitz? To miejsce zostało tak pomyślane, by zniszczyć każdą postać godności i oporu. Moja praca jest wizualnym świadectwem absolutnej niezłomności ludzkiej odwagi. Każda osoba, z którą miałam zaszczyt się spotkać, była dla mnie uosobieniem siły, nadziei i radości z życia – powiedziała fotografka Caryl Englander.

Projekt wystawy powstał we współpracy z lokalnymi/polskimi partnerami: VIBES architects (architekt wykonawczy), MM Konstrukcje budowlane (projekt konstrukcyjny) i Piotr Jakoweńko (projekt graficzny). Za realizację odpowiadają: przedsiębiorstwo GRAND Inwestycje (wykonawca generalny ), Ankora i Atelier Design (metal/szkło/drewno).

Wystawę będzie można oglądać od 1 lipca 2019 roku do 31 października 2020 roku.