REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Daniel Libeskind: Złota 44 jak orzeł

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 lis 2015 12:32
Daniel Libeskind: Złota 44 jak orzeł
Daniel Libeskind

Daniel Libeskind zdradza założenia projektu Złota 44. - Projektując wieżowiec, myślałem o Warszawie i Polsce. Pierwsze, co przyszło mi do głowy, to wolność. Dlatego budynek przypomina orła - tłumaczy światowej sławy architekt.

REKLAMA

Projektując wieżowiec Złota 44, architekt nie mógł zapomnieć o bliskości Pałacu Kultury i Nauki. - W Polsce od zawsze postrzegaliśmy Pałac jako dar, narzucony przez komunistów. Dlatego tworząc nasz projekt chciałem postawić na wolność, która stanie się miejscem do życia dla setek osób - mówi Libeskind.

Stąd kształt budynku nazywanego w Polsce "żaglem".  - Budynek ma specjalną formę. Jeśli będziemy na niego spoglądali z różnych miejsc w Warszawie, zobaczymy inny kształt. To zamierzone, w ten sposób budynek nie jest nudny i przyciąga uwagę - dodaje Daniel Libeskind.

Architekt zaznacza także, że kluczowa w przygotowaniu projektu była funkcja inwestycji. To głównie mieszkania zlokalizowane w centrum stolicy. - To nie mógł być kolejny wieżowiec. Myślałem o nim w ten sposób, by mógł godnie reprezentować centrum miasta - zauważa Libeskind.

Złota 44 ma być także jednym z symboli nowej Polski. - Polska, jak pamiętam ją z młodości, była szara i konformistyczna. Dziś wszystko jest tu inne, nie jest już wschodem, ale centrum Europy. Musiało to znaleźć wyraz w projekcie - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY