REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dawna Stocznia Cesarska będzie zabytkiem?

  • Autor: PAP
  • 10 mar 2016 16:11
Stocznia Gdańsk, autor: Marti, źródło: flickr.com

Pomorski konserwator zabytków rozpoczął procedurę wpisu do rejestru zabytków zespołu kilkunastu obiektów dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. To pierwszy etap prac zmierzających do objęcia szeroką ochroną prawną cennych postoczniowych budynków i urządzeń.

REKLAMA

Stocznia Cesarska powstała w 1871 r., z czasem była rozbudowywana, a wokół niej zaczęły wyrastać inne stocznie i pokrewne zakłady. Po II wojnie światowej na bazie obiektów Stoczni Cesarskiej i sąsiednich zakładów, powstała Stocznia Gdańska. Dziś obszar ten przeznaczony jest pod nowe inwestycje: prywatni właściciele - przygotowując się do prac budowlanych, wyburzyli kilka dawnych stoczniowych obiektów. Wywołało to sprzeciw wielu środowisk, które zaapelowały do służb konserwatorskich o objęcie obszaru lepszą ochronę prawną, bo tylko nieliczne obiekty postoczniowe były wpisane do rejestru zabytków.

W czwartek pomorski konserwator zabytków - Dariusz Chmielewski, poinformował, że rozpoczął procedurę zmierzającą do wpisania do wojewódzkiego rejestru zabytków zespołu obiektów dawnej Stoczni Cesarskiej. "Chcemy, aby wpis dotyczył zespołu budowlanego, co oznacza, że każdy z kilkunastu zabytkowych obiektów znajdujących się na obszarze dawnej Stoczni Cesarskiej, będzie traktowany jako indywidualnie wpisany do rejestru" - powiedział Chmielewski.

Wyjaśnił, że obszar dawnej Stoczni Cesarskiej obejmuje około 10 hektarów, a wpisami do rejestru mają zostać objęte m.in. dawny budynek stoczniowej dyrekcji, kuźnia, odlewnia, stolarnia (po II wojnie przekształcona w formiernię), blachownia (przekształcona w kotlarnię), magazyn (późniejsza ślusarnia), stajnia (przekształcona w remizę straży pożarnej), hala budowy maszyn (późniejsza narzędziownia), kotlarnia, modelarnia (późniejszy centralny wydział mechaniczny) oraz dok z płaską pochylnią.

Jak przypomniał Chmielewski, przed wielu laty - odrębnym wpisem do rejestru, objęto już (także stanowiący niegdyś część Stoczni Cesarskiej) magazyn torped czyli historyczną Salę BHP, w której w 1980 r. podpisano porozumienia sierpniowe. W rejestrze znajdują się także historyczna brama nr 2 prowadząca niegdyś do stoczni oraz Pomnik Poległych Stoczniowców.

Chmielewski wyjaśnił, że rozpoczęta właśnie procedura dotycząca dawnej Stoczni Cesarskiej wymaga szeregu formalności oraz uzgodnień (m.in. z właścicielami obiektów) i jej przeprowadzenie potrwa przynajmniej kilka miesięcy.

Konserwator przypomniał, że Stocznia Cesarska jest częścią dużego - ponad 70-hektarowego, byłego kompleksu stoczniowego, który rozwijał się w tej części Gdańska od XIX wieku do początku lat 90. XX w. Dodał, że trwają badania dotyczące zabytkowych obiektów ulokowanych na pozostałej części postoczniowego obszaru i jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości do rejestru zabytków zostaną włączone także kolejne poprzemysłowe obiekty czy obszary.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY