REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dawna tkalnia kompleksem biurowców? Orange zleciło stworzenie projektu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 lut 2018 16:34
Dawna tkalnia kompleksem biurowców? Orange zleciło stworzenie projektu
fot. mat. pras.

Orange sprzedaje  kompleks 8 budynków usytuowanych na 5 tys. mkw. działki w centrum Łodzi. W miejscu dawnej centrali telefonicznej i biura obsługi klienta może powstać ogromny kompleks biurowy. Spółka zleciła opracowanie  koncepcji architektonicznej zakładającej budowę wielofunkcyjnego kompleksu z loftami i częścią usługowo-handlową na parterze.

REKLAMA

Obecnie nieruchomość stanowi kompleks 8 budynków usytuowanych na 5 tys. mkw. działki, na której znajduje się też parking zewnętrzny na 57 miejsc. Część zabudowań - bez waloru zabytku - można wyburzyć, uwalniając tym samym grunt pod nową zabudowę. Opracowana koncepcja rewitalizacji obejmuje m.in. budowę 6-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego z usługami na paterze, budowę garażu podziemnego oraz  przebudowę i rozbudowę istniejących budynków. W sprzedaży obecnie jest część nieruchomości przy al. Kościuszki 10, wyceniona na 12 mln zł.

Nieruchomość znajduje się w samym centrum miasta, przy al. Kościuszki 10 i 12, ok. 150 m od ul. Piotrkowskiej. Sama historia kompleksu sięga połowy XIX w. W 1862 r. Gustaw Lorenz  założył tu Mechaniczną Tkalnię Wełny. W późniejszych latach znajdowała się tu fabryka pluszu i chustek, biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, a także Biuro Obsługi Klientów Telekomunikacji Polskiej. Po sąsiedzku, w latach 1927-28, wybudowano budynek przy al. Kościuszki 12, w którym mieściła się pierwsza w Polsce automatyczna centrala telefoniczna. To tutaj uruchomiona została też pierwsza zegarynka, a także prototypowa aparatura do zdalnego wybierania numerów warszawskich abonentów.  Działająca do 1983 r. centrala była jedną z najdłużej nieprzerwanie działających central tego typu na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY