REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dawna Zbrojownia będzie nową siedzibą krakowskiego Muzeum Historii Fotografii

  • Autor: Krakow.pl
  • 22 gru 2016 10:05
Dawna Zbrojownia będzie nową siedzibą krakowskiego Muzeum Historii Fotografii

20 grudnia Gmina Miejska Kraków pozyskała od Agencji Mienia Wojskowego nieruchomość przy ul. Rakowickiej 22 z przeznaczeniem na nową siedzibę Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

REKLAMA

- To już trzecia transakcja między Gminą Miejską Kraków a Agencją Mienia Wojskowego – dwie poprzednie dotyczyły budynku Muzeum Armii Krajowej i Archiwum Państwowego – to przykład bardzo dobrej współpracy między AMW a samorządem. Kupiliśmy budynek i teren, teraz została nam realizacja, czyli przystosowanie Zbrojowni do potrzeb Muzeum Historii Fotografii – powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski po podpisaniu aktu notarialnego.

Jak podaje miejski serwis Magiczny Kraków zabytkowy budynek nr 14 dawnej Zbrojowni, liczący ponad 2000 mkw powierzchni użytkowej, usytuowany jest na działkach położonych przy ul. Rakowickiej 22, o łącznej powierzchni ok. 60 arów (działki o nr. 219/19 i 219/6 tworzące tzw. Obszar I). Obiekt ten stanowił fragment kompleksu austriackich zabudowań koszarowych związanych z Twierdzą Kraków, wzniesionych w latach 1895-1914 – co warto podkreślić – z dużym współudziałem Krakowa. Wzniesienie tej zabudowy umożliwiło m.in. opuszczenie przez wojsko austriackie Zamku Królewskiego na Wawelu.

W zabytkowym budynku warsztatów artyleryjskich Zbrojowni, po kapitalnym remoncie i adaptacji tego obiektu, planowane jest otwarcie głównej siedziby Muzeum Fotografii wraz z centrum wystawienniczo-edukacyjnym. Opracowany przez muzeum program rozwoju instytucji uwzględnia ulokowanie zróżnicowanych funkcji w dwóch obiektach, tj. w obecnej siedzibie MHF przy ul. Józefitów 16, gdzie docelowo powstanie centrum magazynowe, konserwatorskie, digitalizacyjne i badawcze oraz nowej, nabytej przez Gminę Miejską Kraków przy ul. Rakowickiej 22 – pozostałych funkcji, związanych z realizacją programów dla publiczności. 

Tym co przemawia za stworzeniem nowego centrum działającego w ramach Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej, jest m.in. sąsiedztwo Muzeum Armii Krajowej oraz nowej głównej siedziby Narodowego Archiwum w Krakowie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w tym obszarze Krakowa rozwija się nowa zabudowa mieszkaniowa, która nie posiada zaplecza zaspokajającego potrzeby kulturalne, edukacyjne oraz rekreacyjne jej mieszkańców. Warto podkreślić, że na ożywienie społeczno-kulturalne tej części miasta niewątpliwie będzie miała wpływ rozpoczęta w tym roku inwestycja Unity Tower. Działają tu również: Uniwersytet Ekonomiczny, kompleks „Browar Lubicz” oraz centrum biurowe - czytamy na stronie miasta. W bliskim sąsiedztwie znajduje się też nowa siedziba Sądu Apelacyjnego oraz gmach Opery Krakowskiej. Kolejnym atutem nowej siedziby MHF jest niewielka odległość od ścisłego centrum Krakowa; bliskość dworców kolejowego i autobusowego, dostępność środków komunikacji miejskiej oraz fakt, że krzyżują się tu ważne szlaki drogowe. W pobliżu tworzone są nowe miejsca parkingowe oraz przebiegają trasy ścieżek rowerowych. Do nowej siedziby bez problemów można też dotrzeć bezpiecznymi i bezkolizyjnymi traktami dla pieszych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY