REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dawny magazyn spirytusu przemieni się w niezwykłą scenę

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 sie 2017 16:21
Dawny magazyn spirytusu przemieni się w niezwykłą scenę
fot. mat. prasowe
Dawny magazyn spirytusu przemieni się w niezwykłą scenę
Dawny magazyn spirytusu przemieni się w niezwykłą scenę
Dawny magazyn spirytusu przemieni się w niezwykłą scenę
Dawny magazyn spirytusu przemieni się w niezwykłą scenę
Dawny magazyn spirytusu przemieni się w niezwykłą scenę

Trwa rewitalizacja zabytkowych gmachów dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi. W ramach nowego projektu Monopolis - obok muzeum i galerii sztuki, ważną częscią będzie też scena, która powstanie w budynku dawnego magazynu spirytusu.

REKLAMA

- Od wielu lat angażujemy się w działalność kulturalną. Nie inaczej jest w przypadku naszego nowego projektu Monopolis. Ważną częścią tej inwestycji, obok muzeum i galerii sztuki, będzie scena, która powstanie w budynku dawnego magazynu spirytusu. Nie czekamy jednak do momentu otwarcia kompleksu – już teraz zapraszamy łodzian i turystów na spektakle plenerowe. 25 lipca na scenie ponownie pojawili się aktorzy Teatru Polskiego, tym razem ze spektaklem „Emigranci” według Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Cyrwusa. Miesiąc temu obejrzeliśmy francuską komediową klasykę: „Szkołę Żon” Moliera, a w trakcie następnym spotkań plenerowych łodzianie będą mieli możliwość zapoznania się ze sztukami Paula Barza i Michaela Cooneya - mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

Letnia Scena Monopolis ma miejsce na terenie pobliskiego Parku Źródliska. Zakłady fabryczne są obecnie przedmiotem zaawansowanych prac konserwatorskich, które przywrócą poprzemysłowym wnętrzom dawną świetność i tchną w nie nowe życie. Po adaptacji kompleksu do nowych funkcji stanie się on ogólnodostępną dla łodzian i turystów przestrzenią w pełni zintegrowaną z tkanką miejską. Oprócz najwyższej klasy nowoczes nych biur i sali widowiskowej powstaną tam lokale gastronomiczne i użytkowe, spa z basenem, klub dla dzieci, galeria sztuki i muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego.

Monopolis to wyjątkowy projekt rewitalizacyjny, który łączy historyczną, przemysłową zabudowę ze współczesną myślą architektoniczną. Jednocześnie połączy sfery biznesową i kulturalną w harmonijną całość. Kompleks biurowy będzie składał się z trzech obiektów – odrestaurowanego budynku produkcyjnego M1 o powierzchni najmu 7 000 mkw. oraz dwóch nowych budynków – M2 oraz M3, odpowiednio 8 000 mkw. i 8 350 mkw. Wokół Monopolis znajdują się przystanki kilkunastu linii autobusowych i tramwajowych, a dojazd do autostrady zajmuje 10 minut.

- Wkrótce Monopolis ponownie będzie areną ważnych wydarzeń kulturalnych. Gościliśmy w nim już m.in. koncerty Moniki Brodki i Krzysztofa Zalewskiego, Brian Griffin zorganizował tu wystawę swoich zdjęć. Zaprosiliśmy łodzian na kino plenerowe i koncert Zuzanny Pietrzak, najmłodszej finalistki konkursu chopinowskiego. Dawne zakłady to zabytek mocno osadzony w historii Łodzi i chcemy, aby mieszkańcy naszego miasta byli częścią tego projektu - zarówno w trakcie rewitalizacji, jak i po oddaniu Monopolis do użytku - dodaje Krzysztof Witkowski.

Monopolis – w duchu miasta

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju Łodzi. Dzięki poczynionym inwestycjom łódzki zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70 – tych ubiegłego wieku. Monopol od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. W maju 2017 r. Firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji obiektów zakładowych i utworzenia na terenie Monopolu wielofunkcyjnego kompleksu, z rozwiniętą ofertą kulturalną.

Firma JLL pełni funkcję wyłącznego agenta ds. komercjalizacji i marketingu kompleksu Monopolis.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY