REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Decyzja o wpisie dwóch fragmentów historycznego muru getta w Warszawie - ostateczna

  • Autor: PAP
  • 09 mar 2018 16:16
fot. shutterstock

Decyzja Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ) prof. Jakuba Lewickiego o wpisie do rejestru zabytków dwóch fragmentów historycznego muru getta, przy ul. Siennej 53 w Warszawie jest ostateczna - poinformowała rzeczniczka konserwatora Agnieszka Żukowska.

REKLAMA

Pod koniec lutego prof. Lewicki "podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków dwóch fragmentów historycznego muru getta, zlokalizowanych przy ul. Siennej 53 w Warszawie, z uwagi na zachowane wartości historyczne. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności". Dodano jednocześnie, że decyzja nie jest ostateczna, a stronom przysługuje odwołanie do ministra kultury.

"Informuję, że z przekazanych mi z Wydziału Rejestru i Dokumentacji Zabytków informacji wynika, że nie było odwołania i decyzja jest ostateczna" - poinformowała PAP Rzecznik Prasowy Konserwatora Zabytków Agnieszka Żukowska.

MWKZ przypomina, że według pierwszego projektu getto warszawskie miało być zlokalizowane na Pradze, rozważano także plany utworzenia gett peryferyjnych - na Kole i Grochowie. Ostatecznie dzielnicę zamkniętą utworzono w płn.-zach. części Śródmieścia, tzw. dzielnicy północnej, która od XIX wieku była w większości zamieszkana przez ludność żydowską. Proces izolowania tej części Warszawy ze względu na groźbę rzekomej epidemii, rozpoczął się zimą 1939/1940 r., kiedy to na ulicach granicznych dzielnicy umieszczono białe tablice z napisami w językach polskim i niemieckim, ostrzegające przed przebywaniem na terenie zamieszkałym przez ludność żydowską z powodu zagrożenia tyfusem.

Wiosną 1940 r. podjęto decyzję o budowie wokół zamieszkałego w większości przez Żydów "terenu epidemicznego" murów, mających pełnić funkcję ochronną dla mieszkańców pozostałej części miasta. Prace budowlane przy ich wznoszeniu, realizowane przez Judenrat na polecenie Niemców, rozpoczęły się 1 kwietnia 1940 r. Oficjalnie getto ("dzielnica żydowska") w Warszawie zostało utworzone 2 października 1940 r. zarządzeniem gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera.

"Zgodnie z zarządzeniem w dzielnicy żydowskiej mieli zamieszkać wszyscy Żydzi mieszkający w Warszawie lub przesiedleni do niej, natomiast Polakom zamieszkującym te tereny nakazano przenieść się do pozostałego obszaru miasta, z wyłączeniem tzw. dzielnicy niemieckiej. Zarządzenie z 2 października 1940 r. zawierało listę ulic granicznych: Wielka, Bagno, pl. Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, pl. Bankowy, Tłomackie, Przejazd, Nalewki, granica Ogrodu Krasińskich, Świętojerska, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Dzika, Okopowa, Towarowa, Srebrna i Złota. Z getta wyłączono m.in. Sądy Grodzkie na Lesznie, więzienie Pawiak, obszar tzw. enklawy ewangelickiej z kościołem i Szpitalem Ewangelickim oraz nieruchomości należące do browaru Haberbusch i Schiele przy ulicy Ceglanej" - podano w informacji MWKZ.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY