Deweloperzy: Postawcie na sztukęPropertydesign.pl - 26-05-2015 09:23


Już wkrótce przed kolejnymi centrami handlowymi Dekada zostaną odsłonięte rzeźby z cyklu „Figury”, wykonane przez wybitnego artystę - Adama Myjaka. - To co zrobiła spółka Dekada jest absolutnie godne naśladowania - uważa Zbigniew Pszczulny, architekt, współzałożyciel pracowni JSK.

- To ważny aspekt w kulturalnej edukacji społeczeństwa. Myślę, że odbije się to szerokim echem wśród innych inwestorów prywatnych, a może za inwestorami prywatnymi ruszy wreszcie sektor publiczny - dodaje.

Zbigniew Pszczulny uważa, że łączenie projektów komercyjnych ze sztuką to doskonała idea. - W Europie ten pomysł nie jest nowy. W krajach zachodnich w inwestycjach realizowanych w drodze zamówień publicznych istnieje obowiązek przeznaczania co najmniej 3 proc. całego budżetu na sztukę - mówi Zbigniew Pszczulny i dodaje, że dzięki temu architektura pojawiająca się w przestrzeni publicznej jest bogatsza.

Pszczulny wspomina sytuację sprzed 30 lat, kiedy jako młody architekt miał okazję być współprojektantem wielkiego kompleksu dla firmy ubezpieczeniowej w Dusseldorfie. - Wtedy zarząd tej firmy kupił wielki, drogi obraz, o wymiarach ok. 3 x 4 m malarza Richtera i powiesił go w biurowcu - podsumowuje.