REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Deweloperzy widzą potrzebę zmian w użytkowaniu wieczystym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 gru 2014 15:26
Deweloperzy widzą potrzebę zmian w użytkowaniu wieczystym
fot. Fotolia

- Aktualnie największym zagrożeniem związanym z użytkowaniem wieczystym nieruchomości jest zbyt duża dowolność właścicieli nieruchomości, tj. Skarbu Państwa albo jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie decydowania o zmianach umowy użytkowania wieczystego. Dotyczy to m.in. sposobu i terminów zagospodarowania nieruchomości - tłumaczy Paweł Wołkanowicz z Griffin Real Estate.

REKLAMA

Obecna konstrukcja prawna instytucji wieczystego użytkowania utrudnia funkcjonowanie inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych. Zdaniem Pawła Wołkanowicza z Griffin Real Estate należy dokonać takich zmian, by właściciele mieli trwałe poczucie prawa do swoich projektów.

W tym momencie użytkownicy nieruchomości nie posiadają skutecznych instrumentów prawnych, by móc zmienić powyższe zapisy. - W konsekwencji, niezależnie od przyczyn uzasadniających potrzebę dokonania zmiany, użytkownik jest zdany na dalece idącą uznaniowość urzędników - dodaje.

Ewentualność pojawienia się takich problemów rodzi ryzyko dla zakończenia potencjalnej inwestycji. Jednocześnie trudności wynikające z przedłużających się procedur administracyjnych mogą ostatecznie skutkować nałożeniem przez urzędników wysokich opłat dodatkowych lub, w ostateczności, rozwiązaniem użytkowania wieczystego.

- Kolejnym zagrożeniem jest kwestia upadku zabezpieczenia hipotecznego w przypadku rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. Duża uznaniowość w działaniach właścicieli i jednocześnie powoli kształtujące się orzecznictwo sądowe w zakresie rozwiązania użytkowania wieczystego, może doprowadzić do zwiększenia ryzyka oraz wzrostu kosztów finansowania inwestycji. To z kolei może znaleźć swoje odzwierciedlenie w zakresie popytu na nieruchomości - dodaje Wołkanowicz.

Z powyższych powodów coraz bardziej istotna staje się zmiana prawa w zakresie użytkowania wieczystego. Zdaniem przedstawiciela Griffin Real Estate należy iść w kierunku prawa własności. - Oznacza to wprowadzenie instrumentów, które pozwolą uniknąć dowolności w działaniach podejmowanych przez właścicieli nieruchomości wobec użytkowników wieczystych. Tym samym przywrócą poczucie trwałości tego prawa - komentuje Paweł Wołkanowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY