REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jaka będzie przyszłość projektowania? Posłuchaj wykładu wybitnego artysty Didiera Fiuzy Faustino

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 lut 2017 20:39
Jaka będzie przyszłość projektowania? Posłuchaj wykładu wybitnego artysty Didiera Fiuzy Faustino
Didier Fiuza Faustino na 4 Design Days

Didier Fiuza Faustino, określany mianem "enfant terrible" młodej architektury, w swoim wystąpieniu na 4 Design Days mówił o źródłach swojej twórczości, ale też wizjach tego, jak będzie wyglądać przyszłość projektowania. Zobacz film.

REKLAMA

Wykład urodzonego we Francji portugalskiego artysty zainaugurował dwudniowy cykl wykładów, dyskusji i spotkań specjalistów od architektury i projektowania oraz przedstawicieli biznesu w Katowicach.

- "Wrażliwość" to istotny dla nas temat. To nie tylko coś, co wymaga chronienia, ale też w pewnym sensie stanowi narzędzie walki i sposób na zmienianie świata. Musimy zastanowić się nad tym, co buduje wartość ziemi, co buduje wartość przestrzeni w której żyjemy – podkreślał artysta. - Jedną z kwestii, które musimy rozważyć to zagadnienie tego, jak budować, by zapewnić przetrwanie planety. Jak budować "wrażliwy" budynek. Jednym z naszych projektów była koncepcja budynku hotelu w Amazonii, który wtapia się w otoczenie i respektuje miejsce w którym powstał. Możliwość życia na tej planecie to dar, który należy uszanować.

Didier Fiuza Faustino to wybitny architekt i artysta, w którego projektach granice między techniką i sztuką sie zacierają. Krytyczny wobec stanu jaki reprezentuje współczesna architektura – sam stara się iść na przekór utartym drogom i schematom. W wielu swoich pracach zajmuje się zagadnieniem relacji między ciałem a przestrzenią – o czym świadczy jego bogate portfolio. Praktykę zaczął od razu po skończeniu studiów w École d’Architecture de Paris w 1995 r. Znany jest z takich realizacji jak: Body in transit, One square meter house, Stairway to heaven, (G)host in the (S)hell, czy Castello Branco. Tematyka ciała jest niezwykle istotna w jego pracy.

- Architektura to budowanie schronienia dla ciała, dla człowieka. Jednym z ważnych dla nas tematów była kwestia projektów i architektury dla tych, którzy są trochę zapomniani przez świat, projektów które chronią życie migrantów – opowiadał Faustino.

Swoje dzieła pokazywał już w takich krajach jak Francja, Portugalia, Japonia czy USA. Teraz jego uwaga jest poświęcona m.in pracom nad projektami biblioteki i centrum kultury w stolicy Meksyku (o których mówił w trakcie wykładu), a także eksperymentalnego domu w Hiszpanii i winnicy w Portugalii. Od września 2015 roku jest redaktorem naczelnym francuskiego magazynu architektonicznego CREE.

- Każdy temat może być dla mnie architekturą. Ważne jest to by znaleźć odpowiednie pytania, szukać odpowiedniego podejścia, sposobu na transformację tego, nad czym pracujemy – dodawał Faustino. - Nie możemy być zombie dla tego świata. Musimy wziąć odpowiedzialność za nasze decyzje. Warto może wrócić do czasu, zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian na świecie, gdy łamaliśmy bariery nas dzielące. Bariery między naukami, ludźmi, granice jakie nas dzielą – dodał na zakończenie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY