REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dla pracowników ważna jest organizacja i wygląd biura

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 sie 2014 11:26
Dla pracowników ważna jest organizacja i wygląd biura
fot. Realizacja Mikomax Smart Office
Dla pracowników ważna jest organizacja i wygląd biura
Dla pracowników ważna jest organizacja i wygląd biura
Dla pracowników ważna jest organizacja i wygląd biura
Dla pracowników ważna jest organizacja i wygląd biura

Jak stworzyć miejsce pracy sprzyjające efektywności i jakie mają oczekiwania pracownicy względem projektowanej przestrzeni biurowej? Firma Mikomax Smart Office przeprowadziła badania, które pokazują, że tylko dla 26% pracowników w Polsce i 37,1% pracowników w Rumunii biuro stanowi odpowiednie miejsce do pracy.

REKLAMA

Według analiz Mikomax Smart Office tylko 16% pracowników centrów w Polsce i 33% z centrów w Rumunii czuje, że miejsce pracy wspiera ich w podnoszeniu efektywności.

- Badanie Mikomax Smart Office pokazuje, że nawet najlepsze kadry nie będą odnosić sukcesów dla przedsiębiorstwa, jeśli nie zapewni się im właściwego środowiska i warunków pracy. Firmy z branży usług dla biznesu mają świadomość tej zależności i są liderami w zakresie tworzenia przyjaznych miejsc zatrudnienia – podsumowuje Janusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu, Mikomax Smart Office, wspierająca sektor usług dla biznesu w zakresie aranżacji przestrzeni biurowych.

Realizując zadania służbowe w dogodnych warunkach zatrudnieni bardziej się do nich przykładają. W ten sposób zmniejsza się również rotacja oraz ilość osób idących na zwolnienia lekarskie.

- Analizy firmy PwC wykazały, że wskaźnik absencji chorobowej plasuje się w Polsce na poziomie 5%. Wysoki poziom nieobecności w pracy wiąże się z dużymi kosztami ponoszonymi przez firmy. Właściwe dostosowanie otoczenia i trybu pracy do potrzeb pracowników może w znaczący sposób obniżyć te wskaźniki – mówi Olga Kortbeek, HR Manager w Shell Business Service Centre Kraków.

Czego oczekują pracownicy?

Okazuje się, że dla 58% pracowników z polskich centrów i 61% z rumuńskich ważna jest organizacja i wygląd biura. Analizy Mikomax Smart Office pokazują, że dla osób zatrudnionych w polskich centrach usług istotną wartość stanowi światło dzienne (65%) i jakość powietrza (45%)[1].

- Niewłaściwe oświetlenie może powodować zmęczenie i skutkować większą liczbą popełnianych błędów przy wykonywaniu zadań. Dlatego firmy powinny zadbać o odpowiednie wyposażenie pomieszczeń w wysokiej jakości sprzęt. Według badań przeprowadzonych przez World Green Building Council pt. “The Business Case for Green Building” lepsze oświetlenie może zwiększać produktywność aż o 23% - mówi Ewa Zwardoń, CEE Segment Marketing Manager, Philips Lighting.

W rumuńskich centrach z kolei najważniejszym elementem stanowiska pracy jest wyposażenie komputerowe (88% wskazań). W Polsce ten aspekt za istotny uznało 66% respondentów.

Kolejnym czynnikami poprawiającym jakość miejsca pracy według respondentów Mikomax Smart Office są fotel (65% wskazań w Polsce i 66% w Rumunii) i biurko (55% wskazań w Polsce i 50% w Rumunii). Wyniki tych analiz pokazują, że w Polsce aspekty te stanowią wyzwanie dla firm z sektora usług biznesowych. Krzesła często nie zapewniają odpowiedniej ochrony dla kręgosłupa, a biurka nie posiadają regulacji wysokości, co może skutkować negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dolegliwości wynikające z przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała stanowią 30% wszystkich urazów zawodowych, skutkujących zwolnieniami lekarskimi.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY