REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Do 2020 roku powstanie siedziba dwóch wydziałów UWM w Olsztynie

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2018 15:20
Do 2020 roku powstanie siedziba dwóch wydziałów UWM w Olsztynie
fot. shutterstock

Do 2020 r. powstanie siedziba dwóch wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji. W poniedziałek w Olsztynie wiceminister nauki Sebastian Skuza podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji wartej 34,4 mln zł.

REKLAMA

Wiceminister Skuza podkreślił, że podpisanie umowy na dofinansowanie budowy dwóch wydziałów UWM to ważne wydarzenie dla rozwoju uczelni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) dofinansuje budowę kwotą 10 mln zł.

"Ministerstwo pokazuje przez to kierunek działań, czyli reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Moja wizyta potwierdza, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego popiera rozwój uczelni regionalnych, że jesteśmy za zrównoważonym rozwojem i nie zamierzamy doprowadzać do rozwoju tylko największych ośrodków akademickich" - powiedział wiceminister nauki Sebastian Skuza.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki przypomniał, że uczelnia zabiegała o budowę nowej siedziby dwóch wydziałów od sześciu lat. Obecnie studenci Wydziałów Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji uczą się w trzech różnych lokalizacjach, po zakończeniu inwestycji będą mieć zajęcia w jednym miejscu, na terenie kampusu studenckiego Kortowo, przy ulicy Warszawskiej, będącej drogą wjazdową z kierunku Olsztynka.

Budynek z płaskim dachem, częściowo podpiwniczony, będzie mieć od 2 do 4 kondygnacji nadziemnych. Jego maksymalna wysokość wyniesie ok. 18 metrów.

W budynku zaprojektowano 6 klatek schodowych i 2 windy, a także podnośnik dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie znajdą się m.in.: sale wykładowe, ćwiczeniowe, seminaryjne, komputerowe, sala sądowa, ćwiczeń form teatralnych, przedszkolna, logopedyczna, zajęć praktyczno-technicznych, sala muzyczna i laboratorium kryminalistyczne. Oprócz tego będą pomieszczenia techniczne i administracyjne, dziekanaty, pokoje pracowników dydaktyczno-naukowych.

Elewacja budynku będzie wykończona okładziną z cegły klinkierowej. Ma nawiązywać do zabytkowej architektury starej części Kortowa, ale będzie także współgrać z byłymi koszarami przy al. Warszawskiej.

Wykonawca będzie zobowiązany prowadzić inwestycję dwuetapowo. Najpierw powstanie część dla Wydziału Prawa i Administracji. Kiedy będzie już gotowa, prawnicy wyprowadzą się z budynku, który zajmują teraz. Dopiero wtedy będzie można zburzyć stary obiekt i w jego miejscu rozpocząć budowę nowego, do którego wprowadzi się Wydział Nauk Społecznych.

W nowej siedzibie uczyć się będzie ponad 6 tys. studentów. Według uczelni, są plany, by skomunikować tę część Kortowa, budując linię tramwajową. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY