REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dobry projekt modernizacji oświetlenia – sekret opłacalnej franczyzy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 30 wrz 2014 11:39
Modernizacja oświetlenia – sekret opłacalnej franczyzy, fot. Lumiverso

Franczyzobiorcy w poszukiwaniu nowych oszczędności, decydują się na zakup energooszczędnego systemu oświetlenia. Aby inwestycja stała się opłacalna, musi uwzględniać nie tylko koszt zakupu opraw i dobowy czas ich wykorzystania.

REKLAMA

Zdaniem specjalistów ds. doradztwa finansowania inwestycji, większość projektów modernizacji oświetlenia w obiektach komercyjnych, uwzględnia tylko część czynników wpływających na ich opłacalność. Zwykle franczyzobiorcy zwracają uwagę na aktualne ceny energii elektrycznej, dobowy czas wykorzystania oświetlenia i rzecz jasna cenę samych opraw.  

- To istotne czynniki, ale nie jedyne, które powinny być brane pod uwagę. Dobry projekt modernizacji oświetlenia musi wybiegać w przyszłość, bo tylko tak jesteśmy w stanie przewidzieć jego opłacalność i wysokość pożądanych oszczędności – mówi Szymon Kowiel z firmy Lumiverso, ekspert od realizacji systemów oświetlenia diodowego w obiektach komercyjnych.

TCO – realne koszty

Na co w takim razie zwrócić uwagę? Ekspert przekonuje, że dobrze zaplanowane oświetlenie musi uwzględniać coś, co fachowcy nazywają Total Cost of Ownership lub analizą Life Cycle Cost. Chodzi o przyjrzenie się całkowitym kosztom pozyskania, montażu, użytkowania, a także pozbycia się własności firmy na przestrzeni czasu.

- Z doświadczenia wiem, że pominięcie tych czynników skutkuje efektem odwrotnym od zamierzonego – mówi Szymon Kowiel. – A przecież ceny prądu nie maleją i odpowiedni serwisanci też nie obniżają kosztów swoich usług. Warto również zauważyć, że w przypadku franczyzy wydatki na oświetlenie, to często trzeci, a nawet drugi składnik wchodzący w całkowity koszt utrzymania takiego biznesu.

Wzrostów cen energii w przyszłości, nie można jednoznacznie określić. Da się jednak stosować takie technologie, które niezależnie od kosztów zasilania, wciąż będą generowały oszczędności. Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii są oprawy LED.

- Diody LED pobierają małe ilości energii, przy bardzo dobrej jakości świecenia. Warto też zauważyć, że im więcej opraw w obiekcie, tym większe oszczędności dla franczyzobiorcy  – tłumaczy Szymon Kowiel.

Brak awarii, brak wydatków

Również długość życia opraw diodowych decyduje o tym, że to najlepsze rozwiązanie w modernizacji oświetlenia. Te dobrej jakości pozostaną sprawne na długie lata. Co najważniejsze, nie będą w tym czasie wymagały wymiany, czy innych czynności serwisowych.

 - To bardzo istotne, jeżeli chodzi o całkowite koszty generowane przez oświetlenie na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat – mówi Szymon Kowiel. - Brak potrzeby częstego kupowania nowych opraw przesądza o dodatkowym zysku, a ten jest tym większy, im dłużej oświetlenie działa bez usterek.

Prócz jakości, ważna jest też wydajność energetyczna systemu. Przykładowo oświetlenie halogenowe, czy metalohalogenowe, generuje duże ilości ciepła, które można potraktować nie tylko jako marnotrawstwo prądu. To również dodatkowe obciążenie dla innych urządzeń w obiekcie, takich jak klimatyzatory.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY