REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dom Jana Długosza odzyska blask

  • Autor: PAP
  • 02 paź 2017 09:27
Dom Jana Długosza odzyska blask
fot. shutterstock

Ruszają prace konserwatorskie w Domu Jana Długosza w Krakowie. W tym roku wzmocniona zostanie jedynie konstrukcja południowej ściany budynku, termin i zakres dalszych prac zależy od tego, czy będzie obniżana ul. Podzamcze.

REKLAMA

Dom Jana Długosza, w którym autor "Roczników" mieszkał od 1450 do 1480 r., przez ostatnich 30 lata życia znajduje się przy ul. Kanoniczej 25, u podnóża Wzgórza Wawelskiego. Obecnie w budynku mieści się rektorat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Ściana południowa budynku jest spękana wskutek podmakania i sąsiedztwa ulicy - ruch samochodowy odbywa się zaledwie kilkadziesiąt centymetrów od obiektu.

"Konstrukcja ściany zostanie wzmocniona kotwami, a potem iniekcjami. To powinno wystarczyć, ponieważ nie trzeba ingerować w posadowienie fundamentów" - mówił PAP autor projektu technicznego wzmocnienia elewacji kamienicy Lech Sobieszek.

Uszkodzone partie tynku na elewacji zewnętrznej, pochodzące z czasów remontu w latach 90. XX wieku mają zostać w kolejnym etapie prac usunięte i zastąpione nowymi. Wykonana zostanie też izolacja pionowa i pozioma budynku, która ma go zabezpieczyć przed "wchodzeniem" wilgoci w głąb murów.

Historia Domu Długosza sięga roku 1335. Początkowo była to łaźnia królewska. Król Władysław Jagiełło podarował ten dom Krystynowi z Ostrowa, a ten przekazał go Kapitule Krakowskiej. Odtąd mieszkali w nim księża kanonicy. Od 1450 r. dom zajmował Jan Długosz, a trzy lata później dołączył do niego brat - także Jan. Długoszowie dobudowali i przerobili pierwsze piętro. Budynek jako jeden z niewielu ocalał z wielkiego pożaru, który wybuchł w 1455 r.

Kolejne modernizacje obiekt przechodził w drugiej połowie XVI wieku, kiedy m.in. wstawiono nowe obramienia okienne, a wnętrza udekorowano malowidłami oraz w XVIII wieku, gdy uzyskał nowy dach. Najstarsze partie murów zachowały się na poziomie piwnic i parteru, w budynku jest też wiele elementów gotyckich.

Tegoroczne prace będą kosztować ponad 200 tys. zł, z czego niecałe 95 tys. stanowi dotacja SKOZK. Terminy wykonania kompleksowej konserwacji elewacji i dalszych prac w obiekcie zależą od tego, jak władze miasta odniosą się do pomysłu obniżenia całej ulicy Podzamcze do poziomu sprzed II wojny światowej, o co Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa apelował wiosną tego roku.

"Proponowane obniżenie poziomu ulicy Podzamcze przywróci właściwe proporcje sylwecie Wawelu oraz pozwoli odsłonić i zabezpieczyć elewacje jednego z najcenniejszych zabytków Starego Krakowa - Domu Długosza, narażonego dziś z powodu podniesienia poziomu jezdni na nieustannie zamakanie i problemy konstrukcyjne" - napisano w marcowej uchwale SKOZK.

Jednocześnie SKOZK przypomniał, że obniżenie poziomu ulicy Podzamcze w rejonie ulicy Kanoniczej o około 70 cm zostało przewidziane w koncepcji przebudowy stoków Wzgórza Wawelskiego i jego najbliższego otoczenia zatwierdzonej przez władzę konserwatorską w 2007 r. i do dziś niezrealizowanej.

Przebudowa otaczających Wawel ulic Podzamcze, Bernardyńskiej i św. Idziego nie została wprowadzona do budżetu Krakowa 2017 ani do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

"Trwają konsultacje pomiędzy Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu a Zarządem Zieleni Miejskiej dotyczące zakresu tej inwestycji. W zależności od ich wyniku będą podejmowanie decyzje o umieszczenia inwestycji w budżecie miasta w przyszłych latach" - mówiła PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY