REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Drewniane kościoły Śląska Cieszyńskiego będzie można poznać wirtualnie

 • Autor: PAP
 • 23 paź 2017 10:24
Drewniane kościoły Śląska Cieszyńskiego będzie można poznać wirtualnie
fot. pixabay.com

22 drewniane kościoły na Śląsku Cieszyńskim, po polskiej i czeskiej stronie granicy, będzie można poznać dzięki wirtualnym wycieczkom, które jeszcze w br. trafią do Internetu - powiedziała pomysłodawczyni projektu Irena Prengel-Adamczyk z Muzeum w Cieszynie.

REKLAMA

"Każda osoba z dostępem do Internetu będzie mogła obejrzeć wnętrza kościołów lub kaplic i dzięki opisom w językach polskim, czeskim i angielskim poznać ich historię. Podane zostaną też dane GPS, aby ułatwić dojazd do nich, bo do niektórych naprawdę niełatwo dotrzeć" - powiedziała Prengel-Adamczyk, która w Muzeum Śląska Cieszyńskiego kieruje działem sztuki.

Panoramy 360 st. z wnętrz świątyń opublikowane zostaną na stronach muzeów z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, które wspólnie realizują przedsięwzięcie, a także katolickich diecezji: bielsko-żywieckiej w Polsce i ostrawsko-opawskiej w Czechach.

Prengel-Adamczyk poinformowała PAP, że prace dobiegają już końca. "W tej chwili brakuje nam tylko jednej panoramy - kościółka św. Jadwigi Śląskiej, który znajduje się przy rezydencji prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle. Pozostałe zostały już wykonane. Trwa techniczna obróbka materiału" - powiedziała.

Wszystkie kościoły i kaplice są rzymsko-katolickie. Budynek w Olbrachcicach na Zaolziu formalnie jest własnością samorządu. W prywatnych rękach znajduje się kaplica Andziałówka.

Najstarsze świątynie znajdują się po czeskiej stronie granicy. "Niestety, kościół w Gutach, najstarszy spośród nich, bo pochodzący z początków drugiej połowy XVI w., spłonął latem br. Świątynia w Nydku pochodzi z 1576 r., a w Rzepiszczu prawdopodobnie z 1606 r." - powiedziała Irena Prengel-Adamczyk. Większość kościołów po polskiej stronie powstała w XVIII w. Najstarszy, w Bielowicku, został wzniesiony w 1701 r.

Zdaniem pracowniczki cieszyńskiego muzeum, kościoły na przestrzeni lat były wielokrotnie remontowane i - nierzadko - przebudowywane. "Drewno nie jest materiałem trwałym, więc takie prace były konieczne. Większość z nich zachowała jednak charakterystyczny styl: budynku z wieżą" - powiedziała.

Prengel-Adamczyk dodała, że najcenniejszym zabytkiem, który będzie można zobaczyć, jest znajdujący się w pochodzącej z początku XX w. kaplicy przy rezydencji prezydenta RP fragment renesansowego ołtarza. Został on przeniesiony z kościoła w Bystrzycy na Zaolziu.

Szefowa działu sztuki cieszyńskiego muzeum dodała, że w przeszłości niemal w każdej miejscowości istniały drewniane świątynie. Niestety, część z nich spłonęła, a inne rozebrano w XIX w., gdy w ich miejsce budowano murowane kościoły.

Udostępnienie w Internecie panoram drewnianych świątyń na Śląsku Cieszyńskim to część przedsięwzięcia, który realizują wspólnie od lutego br. Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie i Muzeum w Czeskim Cieszynie. Obejmuje ono m.in. również konferencję naukową i wydanie publikacji. Projekt uzyskał dofinansowanie z funduszy UE.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego - obok muzeum w Puławach - jest najstarszą regionalną placówką muzealną w Polsce. Założył je w 1802 r. ks. Leopold Szersznik. Muzeum w Czeskim Cieszynie powstało w 1948 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY