REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Drożdżownia na Henrykowie odzyska blask

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 13 gru 2016 13:00
Drożdżownia na Henrykowie odzyska blask
fot. mat. prasowe
Drożdżownia na Henrykowie odzyska blask
Drożdżownia na Henrykowie odzyska blask
Drożdżownia na Henrykowie odzyska blask
Drożdżownia na Henrykowie odzyska blask

Jeden z najważniejszych zabytków na północy Warszawy odżyje. Historyczna zabudowa drożdżowni Henryka Bienenthala z lat 1902-1904 zostanie przywrócona do świetności.

REKLAMA

Nad odnową obiektu pracować będzie firmę YIT z Finlandii w ramach projektu mieszkaniowego Aroma Park. Nowy projekt YIT będzie realizowany na działce o powierzchni blisko 3 ha, położonej przy ulicy Klasyków 10. Działka graniczy z odnowionym Parkiem Henrykowskim, który od kilku lat stanowi centrum życia kulturalnego i społecznego dzielnicy Białołęka.

Ma powstać przestrzeń do życia i odpoczynku.

– Tak obszerny i zadrzewiony teren pozwala na pełne zachowanie historycznego układu przestrzennego, rewitalizację zabytków oraz wybudowanie kameralnych, trzypiętrowych budynków mieszkalnych, wpisujących się w bezpośrednie otoczenie parku – mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.

Zachowana zabudowa stanowi przykład harmonijnie zaprojektowanego zespołu urbanistycznego. Układ przestrzenny działki i cztery zabytkowe budynki mają niezwykłą wartość historyczną. W skład zespołu wchodzi między innymi willa fabrykancka, unikatowy w skali stolicy obiekt, który przetrwał prawie nienaruszony przez blisko 115 lat, oraz budynek główny drożdżowni. Ten ostatni, ze względu na swoją monumentalną skalę, stanowi dominantę nie tylko byłej fabryki, ale także całego obszaru Henrykowa.

Nazwa „Henryków” wywodzi się od imienia pierwszego właściciela gorzelni drożdżowej. Żydowski przedsiębiorca Henryk Bienenthal zbudował wspomniany zakład w latach 1902-1904. Po drugiej wojnie światowej, do 2012 roku, działała na tym terenie Fabryka Substancji Zapachowych „Pollena-Aroma“, do której nawiązuje nazwa inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY