REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Drugi biurowiec w Krakowie z certyfikatem LEED

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 lut 2015 15:17
Drugi biurowiec w Krakowie z certyfikatem LEED
Kapelanka 42
Drugi biurowiec w Krakowie z certyfikatem LEED
Drugi biurowiec w Krakowie z certyfikatem LEED
Drugi biurowiec w Krakowie z certyfikatem LEED

Pierwszy kompleks biurowy Skanska Property Poland w Krakowie – Kapelanka 42 – został wyróżniony certyfikatem LEED na poziomie złotym. Jest to drugi obiekt tego typu w stolicy Małopolski certyfikowany w LEED w kategorii Core&Shell.

REKLAMA

Kapelanka 42 to składający się z dwóch faz, 12-kondygnacyjny, zielony kompleks biurowy o łącznej powierzchni najmu ponad 30 tys. mkw. Inwestycja została oddana do użytku w drugim i trzecim kwartale 2014 roku. Obie fazy skomercjalizowane są na poziomie odpowiednio 92 proc. oraz 88 proc. Na początku listopada ubiegłego roku budynek B został sprzedany polskiemu funduszowi REINO Dywidenda FIZ, zarządzanemu przez REINO Partners.

- Kapelanka 42 jest już ósmym projektem Skanska Property Poland certyfikowanym w systemie LEED. Przy rekordowej podaży nowej powierzchni biurowej w roku 2014 w Krakowie – ponad 100 000 mkw. - certyfikacja jest i nadal będzie istotnym elementem przewagi konkurencyjnej - komentuje Paweł Paśnikowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju Skanska Commercial Development Europe. - Ten trend wskazuje na wysoką świadomość firm i uwzględnianie kwestii komfortu pracowników oraz wpływu działalności na środowisko w szerszej strategii biznesowej - dodaje Paśnikowski.

Dzięki innowacyjnym, zielonym rozwiązaniom Kapelanka 42 zaoferuje najemcom również oszczędności: ponad 33 proc. energii i 50 proc. wody w stosunku do norm lokalnych. Przyjazne wnętrza zapewnią pracownikom dostęp do światła dziennego na 75 proc. powierzchni biur, a także czyste powietrze i komfort dzięki temperaturze regulowanej w małych strefach. Na terenie kompleksu znajdują się punkty do ładowania aut elektrycznych oraz liczne parkingi dla rowerów z szatniami i prysznicami dla rowerzystów. Przyjazne środowisku cechy budynków obejmują m.in. dużą ilość materiałów sprowadzanych regionalnie, które zostały wykorzystane podczas budowy czy mniejszą emisję CO2.

Kapelanka 42, tak jak wszystkie budynki biurowe Skanska, jest objęta autorskim programem zielonej edukacji Skanska Property Poland. Na życzenie najemców przeprowadzone zostaną szkolenia jak odpowiednio wykorzystać proekologiczne rozwiązania zastosowane w projekcie.

- Korzystania z zielonych rozwiązań trzeba się nauczyć. Systemy tylko do pewnego stopnia zapewniają wydajną pracę budynku. Dopiero świadomie wykorzystywane przez człowieka potrafią dać maksymalny komfort użytkowania i oszczędności - tłumaczy Paweł Paśnikowski.

- Właśnie dlatego od samego początku „wciągamy” przedstawicieli i pracowników naszych partnerów w świat zrównoważonych rozwiązań. Oferujemy szkolenia, materiały informacyjne, tłumaczymy techniczne aspekty, a co najważniejsze – opisujemy pozytywny wpływ zielonego biura na zadowolenie pracowników - dodaje.

Skanska Property Poland realizuje obecnie w Krakowie swoją drugą inwestycję – zlokalizowany w ścisłym centrum miasta budynek biurowy Axis. Jego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku, a zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2016 roku. 

Kapelanka 42 została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Medusa Group, a generalnym wykonawcą była Skanska S.A. Za komercjalizację kompleksu odpowiedzialna jest Skanska Property Poland.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY