REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

"Drzewa-ładowarki" w śląskim mieście

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2017 13:01
fot. pixabay.com

Z wyglądu przypominają drzewa, ale zamiast produkować tlen, zapewniają energię elektryczną; pozwalają także dopompować koło w rowerze czy skorzystać z wifi - pierwszych pięć takich innowacyjnych urządzeń stanęło właśnie w Piekarach Śląskich

REKLAMA

"To innowacyjne rozwiązanie. Wykorzystujemy odnawialne źródła energii do ładowania telefonu i zasilania kompresora; poprzez miejską sieć hot spotów oferujemy dostęp do wifi, a jednocześnie wykorzystujemy nową powierzchnię reklamową wraz z nagraniami audio" - powiedziała prezes Parku Przemysłowego EkoPark Karolina Wadowska.

Dodatkowo urządzenia są przystosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, mają instrukcję napisaną alfabetem Braille'a. Jeśli "drzewa - ładowarki" z panelami fotowoltaicznymi zyskają uznanie mieszkańców, władze miasta zapewniają rozbudowanie systemu i wytypowanie dodatkowych lokalizacji.

"Piekary Śląskie to niewielkie, ale nowoczesne miasto, które nie boi się innowacyjnych rozwiązań" - zapewniła prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj. "Właśnie w ten sposób chcemy się wyróżniać, promować i w ten sposób przyciągać inwestorów" - dodała.

Wcześniej w Piekarach Śląskich zastosowano aplikację Parkanizer, ułatwiającą kierowcom znalezienie wolnych miejsc do parkowania. System gromadzi informacje o dostępności miejsc parkingowych poprzez zainstalowane na każdym miejscu czujniki, po czym przekazuje je do aplikacji mobilnej, która pomaga kierowcom odnaleźć wolne miejsca.

W mieście działają też urządzenia do pomiaru jakości powietrza o nazwie "Nochal", opracowane przez inżyniera Andrzeja Michnika. "Nochal" jest systemem lokalnego monitorowania pyłów zawieszonych. Składa się z czujników i strony internetowej prezentującej ich stężenie. Czujnik mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10, PM2,5, a także temperaturę i wilgotność powietrza. Wyposażony jest w tablicę LED, prezentującą średnią wartość PM10.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY