REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dwa krakowskie muzea z dofinansowaniem. W planach remont i przebudowy

  • Autor: PAP
  • 16 wrz 2016 09:28
fot. pixabay.com

Ponad 57 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają łącznie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W planach remont m.in. Pałacu Krzysztofory.

REKLAMA

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK) uzyskało dofinansowanie na remont swojej siedziby głównej - Pałacu Krzysztofory. Dofinansowanie unijne tego projektu wynosi 29 mln zł. Koszt całkowity remontu to 42 mln zł. Realizacja ma potrwać do maja 2020 r.

Drugi beneficjent - Muzeum Inżynierii Miejskiej (MIM) - otrzymał dofinansowanie na rewaloryzację zabytkowego zespołu zajezdni tramwajowej. Całkowity koszt projektu przekracza 40 mln zł, a kwota dofinansowania to ponad 28 mln zł. Inwestycja ma być zrealizowana do końca czerwca 2021 r.

"Uruchamiamy piękne projekty. Decyzje są przygotowane, podpisane, podjęte, tylko realizować i będziemy mieli piękne efekty. Oczywiście to nie były łatwe decyzje, ale myślę, że właściwe. Nie pierwsze związane z Krakowem" - mówił czwartek w Pałacu Krzysztofory wicepremier Gliński.

Jak podkreślił, dziedzictwo narodowe, zabytki są mechanizmem rozwojowym, a w Polsce przełamywane są stereotypy o tym, że kultura jest tylko czymś dodatkowym, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy.

Minister zaznaczył, że w planie Morawieckiego są - oprócz inwestycji w infrastrukturę, przemysł - inwestycje w kulturę, zabytki.

"We współczesnym świecie także zabytki, dziedzictwo, inwestycje w kulturę - to są mechanizmy rozwojowe, napędzające gospodarkę, poprawiające jakość naszego funkcjonowania, nadające sens życiu ludzkiemu" - mówił wicepremier i zaznaczył, że turystyka, estetyka, klimat miasta przekładają się na kwestie gospodarcze.

Minister Gliński podkreślił, że rozwój technologii wymusza zmiany w muzeach, które muszą dostosowywać się do odbiorcy, zwłaszcza młodego, przyzwyczajonego do treści multimedialnych.

"Muzea muszą poszukiwać nowych form wyrazu, by przekazywać przez nie treści, by były zrozumiałe właśnie dla młodego pokolenia, żeby wzbudzały emocje, przez emocje trafiały, żeby ta pamięć - tak ważna dla teraźniejszości i przyszłości - była w atrakcyjny sposób odkrywana i docierała do także młodego pokolenia" - powiedział wicepremier i dodał, że potwierdzeniem jego słów jest tytuł projektu MHK.

Pełny tytuł tego projektu to "Krzysztofory od nowa - Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego".

W ramach inwestycji wykonane zostaną modernizacja i remont wszystkich kondygnacji tzw. skrzydła wschodniego Pałacu Krzysztofory wraz z instalacjami i sieciami. Zakupione ma być również wyposażenie multimedialne i pozostały sprzęt, niezbędny do wprowadzenia w tej części pałacu nowej, wieloaspektowej wystawy stałej oraz programu edukacyjno-kulturowego.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY