REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dworzec Bydgoszcz Główna ma szansę na wyróżnienie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 sty 2016 15:52
Dworzec Bydgoszcz Główna ma szansę na wyróżnienie
Dworzec Bydgoszcz Główna, fot. PKP
Dworzec Bydgoszcz Główna ma szansę na wyróżnienie
Dworzec Bydgoszcz Główna ma szansę na wyróżnienie

Zmodernizowany kompleks dworcowy Bydgoszcz Główna został zgłoszony do konkursu Modernizacja Roku 2015.

REKLAMA

Ideą konkursu Modernizacja Roku jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy, a także rozbudowy obiektów oraz urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna, który od połowy zeszłego roku był gruntownie modernizowany. Na miejscu zasadniczego budynku sprzed pół wieku stanął nowy obiekt przeznaczony do kompleksowej obsługi podróżnych.

Inwestorem projektu była spółka PKP. Prace na dworcu rozpoczęto w połowie zeszłego roku do zburzenia zasadniczego budynku dworca z lat 60. zeszłego wieku, a na jego miejscu wybudowano okazały, przeszklony czterokondygnacyjny budynek. Znalazły się w nim poczekalnia, informacja i kasy biletowe, a także placówki handlowo-usługowe. W środku zainstalowane zostały schody ruchome i windy.

W ramach inwestycji odrestaurowano dawny XIX-wieczny budynek dworca, pomiędzy trzecim i czwartym peronem. Na parterze urządzono m.in. poczekalnię dla osób z dziećmi. W pozostałej części mieszczą się biura spółek kolejowych.

Dworzec został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Powstaną specjalne ścieżki i oznaczenia dla osób niedowidzących, w budynku stacji zamontowane zostały windy wyposażone w system informacji głosowej i oznaczenia w języku Braille'a. Cały obiekt został wyposażony w monitoring. Przebudowana została również infrastruktura kolejowa, m.in. tory i sieć trakcyjna. Obok dworca urządzono parkingi dla autobusów linii regionalnych.

Wykonawcą dworca było konsorcjum firm Budimex z Warszawy i Lech z Bydgoszczy. Koszt inwestycji wyniósł 197 mln zł, z czego 120 mln to dofinansowanie unijne.

Uporządkowana została również przestrzeń wokół stacji. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY