REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dworzec Sosnowiec Maczki do rewitalizacji. Wykonawca wybrany

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 lip 2016 15:03
Dworzec Sosnowiec Maczki do rewitalizacji. Wykonawca wybrany
Neorenesansowy budynek stacji zostanie zrewitalizowany według PAS Projekt Archi Studio, fot. PKP

PKP S.A. zakończyła procedurę wyłaniania wykonawcy, który zmodernizuje i zrewitalizuje dworzec Sosnowiec Maczki. Inwestycję poprowadzi konsorcjum firm P.A. Nova, TWS GP i Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Socar.

REKLAMA

Wykonawca zadania został wyłoniony w aukcji elektronicznej. Wartość złożonej przez niego oferty wyniosła blisko 39 mln zł brutto. Zawarcie umowy z konsorcjum nastąpi w ciągu najbliższego miesiąca, a rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane jest na III kwartał br.

Zabytkowy budynek dworca Sosnowiec-Maczki pochodzi z 1848 roku. Budynek dworca jest zrujnowany, choć nadal jest to perła kolejowej architektury, powstała według projektu znanego architekta Enrico Marconiego (budowany w latach 1839-1848). Obecnie jest wyłączony z użytkowania. 

W 2014 roku w PKP S.A. powstała koncepcja rewitalizacji budynku od PAS Projekt Archi Studio, dzięki której mogłaby tam zacząć działać placówka naukowa - Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej. W budynku przywrócona zostanie obsługa podróżnych. Część pomieszczeń zostanie przeznaczona pod funkcje dydaktyczne i naukowe. W ramach inwestycji zrewitalizowany zostanie również sąsiadujący z dworcem XIX-wieczny budynek byłych warsztatów szkolnych. Obydwa obiekty zostaną połączone przejściem podziemnym pod torami, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu. Na nowo zagospodarowane zostaną również pobliskie tereny i parking.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY