REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dworzec Sosnowiec Maczki zyska nowe życie?

  • Autor: PAP
  • 27 lis 2017 09:20
Dworzec Sosnowiec Maczki zyska nowe życie?
fot. pixabay.com

Sosnowiec i PKP SA są zainteresowane współpracą przy przerwanej rewitalizacji zabytkowego dworca kolejowego Sosnowiec Maczki.

REKLAMA

"Jesteśmy otwarci na współpracę z miastem w zakresie ewentualnego wynajmu powierzchni w budynku dworca" - przekazała PAP kolejowa spółka. "Przesłaliśmy już jakiś czas temu propozycję najmu, jesteśmy otwarci na porozumienie w sprawie jakiegoś finansowania" - odpowiada miasto.

Chodzi o monumentalny, określany jako perła kolejowej architektury, zdewastowany przez lata dworzec z połowy XIX w. Rozpoczęte w obiekcie w ub. roku prace zostały przerwane - wobec zarzucenia pierwotnej koncepcji jego wykorzystania. Kolej przekazała, że zamyka i zabezpiecza budynek. Miastu zależy na ożywieniu miejsca i dzielnicy.

W 2014 r. ówczesne władze Politechniki Śląskiej i właściciela obiektu, spółki PKP SA, podpisały przy aprobacie samorządu Sosnowca list intencyjny. Dotyczył on planów umiejscowienia w Maczkach, po wyremontowaniu obiektu przez kolejarzy, Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego śląskiej uczelni.

Po przygotowaniu projektu i dwóch nieudanych przetargach w sierpniu 2016 r. inwestor, czyli PKP SA, ostatecznie podpisał umowę z wykonawcą prac o wartości blisko 39 mln zł brutto.

Po około roku okazało się jednak, że prace ustały, a Politechnika Śląska nie podpisała formalnego porozumienia z PKP. Jej przedstawiciele w rozmowach z lokalnymi mediami powoływali się na przepisy uniemożliwiające uczelniom tworzenie zamiejscowych ośrodków dydaktycznych (w której to formule w Maczkach planowano pierwotnie Centrum), a jedynie - droższe - wydziały zamiejscowe.

Jak powiedział PAP prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, władze miasta próbowały jeszcze ratować trwającą rewitalizację. "Przygotowaliśmy ofertę na technikum kolejowe, podyplomowe studia, rodzaj centrum szkolenia kolejnictwa, ale PKP SA powiedziały ostatecznie, że to ich nie interesuje" - zaznaczył.

Ostatecznie prace stanęły po tym, gdy wykonawca chciał zaczynać roboty we wnętrzach, a inwestor nie dawał mu informacji, co ma robić.

Aleksandra Grzelak ze służb prasowych PKP SA przekazała PAP, że "wycofanie się wykonawcy z inwestycji" nie oznacza, że kolejowa spółka rezygnuje z realizacji tego zadania. "Obecnie prowadzone są prace inwentaryzacyjne oraz roboty związane z zamknięciem i zabezpieczeniem budynku" - wskazała Grzelak.

Przedstawicielka PKP SA zaznaczyła także, że wznowienie modernizacji i rewitalizacji obiektu będzie związane z "pozyskaniem podmiotu zainteresowanego wynajmem powierzchni w budynku oraz wyborem nowego wykonawcy prac budowlanych". "Jesteśmy otwarci na współpracę z miastem w zakresie ewentualnego wynajmu powierzchni w budynku dworca" - podkreśliła.

Chęciński wskazał natomiast, że jeszcze w piątek rozmawiał z jednym z członków zarządu PKP SA, przypominając o przesłanej propozycji na najem dworca. "Dotyczy ona z jednej strony umieszczenia tam muzeum Sosnowca i Zagłębia, ale też Instytutu Zagłębiowskiego, przeniesienia tam domu kultury, a nawet myśleliśmy, żeby zrobić tam taką salę, w której mogłyby odbywać się śluby" - wyliczył.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY