REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dworzec Wrocław Świebodzki przechodzi metamorfozę

  • Autor: UM Wrocław / Propertydesign.pl
  • 20 maj 2016 10:29
Dworzec Wrocław Świebodzki przechodzi metamorfozę
Dworzec Świebodzki we Wrocławiu, fot. PTWP / AL

Dworzec Wrocław Świebodzki to drugi najstarszy dworzec w stolicy Dolnego Śląska. Obiekt został wyłączony z ruchu kolejowego na początku lat 90. Właśnie rozpoczął sie jego remont.

REKLAMA

Jak informuje oficjalny portal miejski Wrocławia, na razie chodzi o odrestaurowanie elewacji. Razem z nią odświeżanie przejdzie zabytkowy zegar, stolarka okienna oraz zostanie wykonany nowy napis z nazwą dworca "Wrocław Świebodzki". PKP planuje też konsultacje w sprawie zagospodarowania tego terenu. Planowany termin zakończenia prac to IV kwartał bieżącego roku.

W perspektywie kilku lat PKP ma zamiar zrealizować tam duży projekt deweloperski. Spółka planuje  oprócz rewitalizacji zabytkowego budynku, komercyjne zagospodarowanie tego terenu.

Dworzec Wrocław Świebodzki został wybudowany w ekspresowym tempie według projektu inżyniera Aleksa Cochiusa. Prace rozpoczęły się w 1842 roku i dobiegły końca w sierpniu następnego roku. Uroczystego otwarcia nowej linii kolejowej dokonano 28 października 1843 roku. Po 25 latach po otwarciu obiektu podjęto decyzję o jego rozbudowie. Koncepcję architektoniczną przebudowy gmachu dworca powierzono dwóm berlińskim architektom Walterowi Kyllmanowi i Adolfowi Heydenowi. Projekt przebudowy zlecono Emilowi Hasenjagerowi. W 1869 roku rozpoczęto prace, które trwały do 1874 roku. Rozbudowano gmach dyrekcji (od strony ulicy Tęczowej) oraz przebudowano stary gmach dworca. Od frontu dworca dobudowano środkową część z kolumnadą po bokach. Wejście uwieńczono zegarem. Po jego obu stronach umieszczono dwie rzeźby kobiet w antycznych strojach, które były alegoriami Pomeranii i Silesii.

Od okresu ostatniej przebudowy aż do czasów współczesnych bryła dworca Wrocław Świebodzki nie uległa praktycznie żadnym zmianom.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY