REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dwukrotnie zwiększona pula pieniędzy na ochronę zabytków na Dolnym Śląsku

  • Autor: PAP
  • 20 lip 2017 13:00
fot. pixabay.com

Od 2018 r. wzrośnie kwota przeznaczona na ochronę i renowację zabytków na Dolnym Śląsk, którą dysponuje Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dotychczasowa kwota była niewystarczająca, od przyszłego roku wzrośnie ona dwukrotnie, do 1,6 mln zł – poinformował wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

REKLAMA

Jak podkreślił w czwartek podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, do tej pory województwo dolnośląskie plasowało się na 10 miejscu, jeśli chodzi o kwoty dorocznie przeznaczane na ochronę zabytków w regionie z budżetu państwa. "Od 2018 r., po dwukrotnym zwiększeniu tej kwoty, nasz region w tej klasyfikacji będzie na czwartym miejscu" - mówił Hreniak.

Barbara Nowak-Obelinda, dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków, podkreśliła, że dotychczasowy budżet pozwalał głównie na realizację prac konserwatorskich przy zabytkach ruchomych. "W ciągu roku byliśmy w stanie zrealizować bądź konserwację obiektu bardzo cennego, ale małego - na przykłada obrazu, bądź część większego obiektu, na przykład ołtarza. Z tej kwoty były również udzielane dotacje na ochronę zabytków pozostających w rękach prywatnych, fundacji lub samorządów" - powiedziała konserwator.

Nowak-Obelinda pokreśliła, że dzięki zwiększeniu budżetu na renowację i ochronę zabytków, będzie można na przykład wspomóc samorządy, które przejmują zabytkowe obiekty z rąk prywatnych właścicieli, ponieważ ci nie wywiązują się z obowiązku dbania o te zabytki. "Będzie można również ratować obiekty duże, którym grozi całkowite zniszczenie, na przykład renesansowy pałac w Gniechowicach" - powiedziała konserwator.

Na Dolnym Śląsku jest ponad 7 tys. obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY