REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dzieła Plečnika się nie starzeją

  • Autor: propertydesign.pl
  • 17 mar 2014 11:32
fot. Fotolia

Wrocławskie Muzeum Architektury zaprasza na nową wystawy "Jože Plečnik. Szkice. Lublana w szkicach architektonicznych Plečnika z prywatnej kolekcji Damjana Prelovšeka".

REKLAMA

- W czasach, kiedy nie uznajemy już norm artystycznych, kiedy w sztuce wszystko jest dozwolone, prace Plečnika są modelowym przykładem odwiecznych praw piękna - powiedział Damjan Prelovšek. Wystawa prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu została przygotowana we współpracy z Galerie výtvarného umění w czeskiej Ostravie. Ekspozycja obejmuje rysunki i szkice Plečnika - głównie projekty architektoniczne przeznaczone dla rodzinnej Lublany - oraz przykłady rzemiosła artystycznego i mebli jego autorstwa. Prezentowane obiekty pochodzą z prywatnych zbiorów doktora Damjana Prelovšeka.

Jednym z największych osiągnięć artystycznych urodzonego w 1872 roku Plečnika jest rekonstrukcja praskiego Zamku. Długo pracował nad pierwszymi projektami rozbudowy jego rodzimego miasta, czyli Lublany. To jego zasługgą jest zmiana wizerunku Lublany z austriackiego, prowincjalnego miasteczka w prawdziwą słoweńską metropolię. Tworzy głównie budynki instytucji finansowych i publicznych, place miejskie, hale targowe i mosty. Poświęca również uwagę zwłaszcza architekturze sakralnej, a po wojnie opracowuje plany odbudowy zniszczonych świątyń.

Jože Plečnik zmarł w 1957 roku w Lublanie. Szybko został zapomniany, a jego dorobek był skutecznie pomijany w opracowaniach dotyczących słoweńskiej architektury. Dopiero w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia twórczość Plečnika ponownie wzbudziła zainteresowanie i zyskała uznanie architektów na całym świecie. Doceniono jego umiłowanie klasycznego piękna, wyrażające w zrównoważonych proporcjach, symetrii oraz relacjach między ornamentem a strukturą budowli.

Jak pisze w katalogu wystawy Damjan Prelovšek: - Dzieła Plečnika się nie starzeją ani nie pysznią kosztownymi interpretacjami. Ich siła leży w przemyślanej koncepcji, ludzkiej skali i doskonałym rytmie.

Wernisaż odbędzie się w 26 marca o godzinie 17.00. Wystawa będzie otwarta do 15.06.2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY