REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

EEC 2016: Czy galerie handlowe mogą mieć funkcje centrotwórcze?

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 20 maj 2016 12:08
Bogusław Hajda, architekt-urbanista

Czy galerie handlowe zabijają życie w centrach miast? A może wręcz przeciwnie - mogą mieć funkcje centrotwórcze? - między innymi o tym dyskutowali uczestnicy panelu "Zarządzanie przestrzenią miejską" podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

REKLAMA

Jak mówi Jacek Terebus, wiceprezydent Płocka, galerie handlowe zniszczyły śródmieście w Płocku. - W naszym mieście powstały dwie galerie na stosunkowo nowym osiedlu, które zamieszkuje ok. 30 tys. osób. To jest teraz małe, oddzielne miasto. Ta przestrzeń stała się bardzo wygodna do mieszkania, ludzie chętnie kupują tam mieszkania, bo tam mają wszystko.

Wiceprezydent Płocka przyznaje, że miasto stara się przywrócić centrum do życia, ale nie jest to łatwe.

- Trzeba też wpłynąć na mentalność ludzi. Nie mamy mieszkańców na starówce, bo ludzie nie spędzają tam weekendów, ale idą za komercją i spędzają czas tam, gdzie mają blisko miejsce zamieszkania - mówi Terebus i dodaje, że problem pojawia się wtedy, gdy galerie zostają wynoszone poza ścisłe centrum miasta, ciągnąć za sobą mieszkańców.

Na kwestie ulokowania galerii handlowych zwraca uwagę Bogusław Hajda, architekt-urbanista.

- Galerie handlowe mogą mieć funkcje centrotwórcze - uważa Hajda, członek Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. - Bytom jest dobrym przykładem. Ulokowanie galerii w śródmieściu ożywiło centrum, bo ludzie zaczęli tam wracać, spędzać czas wokół galerii. Właściciele sąsiednich kamienic poszli za ciosem i zaczęli odnawiać swoje budynki. Wzrósł też poziom bezpieczeństwa w centrum, dzięki temu, że miejsce się zaludniło - zauważa Hajda.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji w trakcie panelu "Zarządzanie przestrzenią miejską" podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY