REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

EEC 2016: Dlaczego Polska jest krajem o nieprzemyślanej architekturze?

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 19 maj 2016 16:39
EEC 2016: Dlaczego Polska jest krajem o nieprzemyślanej architekturze?
fot. PTWP

Dlaczego samorządy wciąż nie chcą przyjmować u siebie zapisów ustawy krajobrazowej, czemu tyle szpetnych reklam jest w polskich miastach? Dlaczego Polska jest krajem o nieprzemyślanej architekturze? Bo to zależy od mentalności ludzi – mówiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Magdalena Gawin podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury.

REKLAMA

- W krajach Europy Zachodniej o wyglądzie przestrzeni całkowicie decydują samorządy. U nas zostawienie w rękach samorządów decydowania o wszystkim nie skończyłoby się dobrze – dodała.

Ustawa krajobrazowa weszła w życie we wrześniu ub. roku. Ma pomóc samorządom w uporządkowaniu m.in. obecności reklam w przestrzeni publicznej oraz pozwolić zadbać o ład przestrzenny i ochronę krajobrazu. Ustawa wprowadza m.in. kary za nielegalne reklamy.

Ponadto daje samorządom możliwość uchwalenia lokalnego kodeksu reklamowego, w którym określone zostaną zasady sytuowania m.in. nośników reklam.

Zdaniem Gawin wiedza architektów i twórców musi zejść na poziom lokalnych władz i mieszkańców bo inaczej nie będzie poprawy „ładu przestrzennego”.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji w trakcie panelu „Nowoczesny mecenat” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY