REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

EEC 2016: Piękne budynki to nie wszystko. Co decyduje o atrakcyjności miast?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 maj 2016 14:09
EEC 2016: Piękne budynki to nie wszystko. Co decyduje o atrakcyjności miast?
Bogusław Hajda, architekt, urbanista, członek Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji, fot. PTWP

Jakość przestrzeni publicznych jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o wyborze miejsca do życia – uważa Bogusław Hajda, architekt, urbanista, członek Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji.

REKLAMA

Nawiązując do tytułu książki Jana Gehla można powiedzieć, że życie miast toczy się między budynkami. Choć większość z nas sądzi, że jest inaczej…

- Piękno historyczne i współczesnej  architektury podziwiamy stojąc, spacerując  lub siedząc  pomiędzy budynkami, w przestrzeniach  publicznych. Umożliwiają one interakcję i budowanie relacji pomiędzy nami. A jakość tych interakcji i relacji jest zależna od jakości przestrzeni, w której się nawiązują. Obraz miasta w równej mierze kształtuje to, co zabudowane, jak i to, co wolne od zabudowy. Ulice, place, parki decydują o tym, jak czujemy się w mieście. Przyjazne przestrzenie publiczne to przyjazne miasto. Są one sceną dla ulicznych spektakli, koncertów, świątecznych jarmarków,  sportów miejskich. Są sceną naszych miejskich aktywności – zauważa Bogusław Hajda, jeden z prelegentów sesji "Zarządzanie przestrzenią miejską”, która odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Co decyduje o ich atrakcyjności? Zdaniem Hajdy, najlepszym miernikiem jest obecność ludzi. Bowiem w brzydkich miejscach nikt nie chce przebywać, jeżeli z jakichś powodów nie jest do tego zmuszony. - Od ich jakości w dużej mierze zależy jakość życia w mieście, choć  zmuszone są godzić często trudne do pogodzenia interesy różnych grup użytkowników. Aby chciało się w mieście zamieszkać, nie wystarczą tylko piękne i funkcjonalne budynki. Muszą jeszcze być ulokowane w pięknej i funkcjonalnej przestrzeni – uważa architekt.

Zdaniem Hajdy, to jakość przestrzeni publicznych jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o wyborze miejsca do życia. Profesor Gehl chyba się nie mylił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY