REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

EEC: Rewitalizacja ma służyć ludziom

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 maj 2017 13:41
EEC: Rewitalizacja ma służyć ludziom
Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Rewitalizacja dotycząca projektów komercyjnych ma swoją specyfikę. Czy jest to wartość dodana dla społeczeństwa? W jaki sposób będzie służyć mieszkańcom? Zrewitalizowany pałac przykładowo na hotel zmienia swój wygląd – cieszy oczy, ale moim zdaniem brakuje dużo ważniejszej pracy z mieszkańcami – zwracał uwagę Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

REKLAMA

Jako przykład dobrej rewitalizacji, Mieczysław Kieca podał konkretny teren w Wodzisławiu Śląskim. - Rewitalizacja dotyczyła 24-hektarowego obszaru między trzema dużymi osiedlami. Teren był trudny. Najpierw zaczęliśmy od analizy potrzeb, struktur demograficznej mieszkańców osiedli, ankiet itd. Architekci dużo rozmawiali i konsultowali z mieszkańcami projekt. Budowaliśmy mapę naszych wyobrażeń – jaką rewitalizację przeprowadzić. W ten sposób powstał park rozrywki dla najmłodszych, ale też dla osób starszych. Tak, aby rozpocząć wyjście z blokowisk i sprawić, żeby obok siebie mogli żyć wszyscy i zarazem cieszyli się wspólną przestrzenią - opowiadał Kieca.

- Po półtora roku, po otwarciu parku, widzimy, że społeczność tam żyje i korzysta z zrewitalizowanego terenu. Ceny nieruchomości zaczęły rosnąć w okolicy, zaś okoliczne niezagospodarowane tereny znajdują chętnych deweloperów. Dzięki tak przeprowadzonej rewitalizacji tworzy się nowa struktura miasta – podkreślał i dodał, że bardzo istotne jest w rewitalizacji planowanie świadomych potrzeb mieszkańców.

- Miasta nie tworzą nawet najpiękniejsze budynki, ale mieszkańcy. Bowiem to oni tak naprawdę są esencją miasta – konkluduje Kieca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY