REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Efektywna energetycznie szkoła powstanie w Gdańsku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 lis 2014 15:39
Efektywna energetycznie szkoła powstanie w Gdańsku
fot. Laureaci nagrody w kategorii efektywności energetycznej

Systemy zarządzania energią, oświetleniem i ogrzewaniem zostaną zainstalowane w jednej z gdańskich szkół. W ten sposób możliwe będzie efektywne wykorzystanie energii elektrycznej i ciepła w budynku szkolnym. Innowacyjny system, który zostanie zaimplementowany w szkole został ufundowany przez firmę Schneider Electric w ramach zakończonej drugiej edycji konkursu Eco – Miasto, której organizatorem jest ambasada Francji.

REKLAMA

Ambasada Francji wraz ze Schneider Electric zakończyła drugą edycję projektu Eco – Miasto. Jego celem jest rozpowszechnianie wśród polskich gmin dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju i rozpoczęcie procesu ich wdrażania. W ramach projektu prowadzone były seminaria m.in.
na temat efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.

Oprócz seminariów prowadzony był również konkurs, w którym nagradzono miasta realizujące działania w zakresie zrównoważonego rozwoju w trzech kategoriach : mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków oraz gospodarka odpadami. W kategorii efektywność energetyczna miast, z liczbą powyżej 100 tysięcy mieszkańców, zwyciężył Gdańsk. Dla zwycięskiej gminy partner projektu, firma Schneider Electric ufundowała specjalny system SmartStruxure Lite przeznaczony do zarządzania energią elektryczną i ogrzewaniem w szkole.

- Gdańsk już od dłuższego czasu realizuje projekty w obszarze efektywności energetycznej. W ramach pilotażu zrealizowaliśmy pierwszy projekt, który obejmował cztery szkoły i dwa budynki administracyjne. Dzisiaj realizujemy drugi, który obejmuje kolejne pięć szkół. Nagroda, którą otrzymaliśmy będzie dla nas cennym wkładem w projekt, w którym wraz z trzema gminami budujemy jedną szkołę. Zostanie ona wyposażona w ten właśnie system -  mówi Marcin Dawidowski, Dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Miasta Gdańsk.

Korzyści dla szkoły i gminy

Przyglądając się szkole jako budynkowi, możemy określić, że w przykładowym obiekcie szkolnym o powierzchni użytkowej 2100 m2, składającym się z minimum 16 pomieszczeń do nauki, całkowite koszty jego utrzymania kształtują się na poziomie około 300 tysięcy złotych. Koszty zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej stanowią blisko 50 proc. wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem takiego budynku. Po przeprowadzonej modernizacji szkoły, opierającej się na wspomnianym rozwiązaniu w zakresie oświetlenia i ogrzewania, można oszacować, że ogólna oszczędność uplasuje się na poziomie około 30 proc.. Jak pokazuje praktyka, najczęściej osiągany poziom oszczędności to 30 proc. w oświetleniu oraz 40 proc. w ogrzewaniu. Zatem samorządy lokalne, a także szkoły mogą liczyć na znaczne oszczędności dla budżetów własnych.

Zarządzanie oświetleniem

Jednym z ważnych elementów komfortowego środowiska nauki jest jakość oświetlenia. Powinno być ono dostosowane do wymagań wyznaczonych zarówno cechami fizjologicznymi organów wzroku, jak i rodzajem pracy. System automatyki, który zostanie wprowadzony, pozwala zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia sal lekcyjnych, który utrzymywany jest automatycznie, niezależnie od zmian pogody oraz stopnia nasłonecznienia. W pierwszej kolejności wykorzystuje on światło naturalne, którego działanie jest znacznie bardziej przyjazne dla wzroku niż sztuczne oświetlenie. Co więcej, zostaje włączone dopiero w momencie pogorszenia warunków pogodowych panujących na zewnątrz budynku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY