REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Efektywne biura to wciąż towar deficytowy

  • Autor: propertydesign.pl
  • 11 mar 2014 16:01
Efektywne biura to wciąż towar deficytowy
fot. Fotolia

Dla około 65% pracowników biurowych przebadanych przez firmę Mikomax Smart Office wygląd i organizacja miejsca pracy są ważne. Jednak mniej niż co piąty zgadza się ze stwierdzeniem, że jego obecne biuro wspiera go w efektywnym działaniu. Aż 85% pracowników uważa, że miejsce, w którym przebywają, mogłoby lepiej odpowiadać na ich zawodowe potrzeby.

REKLAMA

Standard biurowców w Polsce z roku na rok sukcesywnie się poprawia, zwłaszcza w sektorze usług dla biznesu. Wiele jednak można zrobić w zakresie podnoszenia komfortu budynków oraz odpowiedniej aranżacji ich wnętrz, by sprzyjały efektywności pracy. Ważne jest również dopasowanie przestrzeni biurowej do nowych wyzwań technologicznych i biznesowych.


Biuro ważne, ale niedoceniane

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Mikomax Smart Office pod koniec 2013 roku wśród pracowników firm realizujących usługi dla biznesu w Polsce, organizacja i wygląd biura są uznawane za ważne przez 59% osób w wieku 26-35 lat i przez 67% pracowników w wieku od 36 do 45 lat. Tymczasem tylko kilkanaście procent potwierdza, że ich miejsce pracy wspiera ich w wykonywaniu codziennych zadań.

- Jedynie 15-16% pracowników przebadanych przez Mikomax Smart Office wskazuje, że ich biuro sprzyja efektywności. Jedynie co trzeci przyznaje, że stwarza ono przyjemne środowisko pracy – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki Mikomax Smart Office. – To dopiero pierwszy poziom planowanych na szerszą skalę badań, ale ich wyniki już na tym etapie są zaskakujące – dodaje.

Raport wskazuje jak wielkie mogą być potrzeby w zakresie poprawy komfortu i efektywności biur w Polsce. Centra usług, których dotyczyła analiza Mikomax Smart Office, są zazwyczaj najemcami wysokiej klasy powierzchni biurowych w nowoczesnych budynkach. Jeśli mimo to w ich siedzibach istnieje jeszcze ogromne pole do poprawy, można spodziewać się jak wiele trzeba zrobić, by unowocześnić przestrzenie biurowe w skali całego kraju.

- Firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych są nastawione na ciągłą poprawę efektywności swoich działań. Badanie Mikomax Smart Office pokazuje, że obszarem, który może być źródłem wielu korzyści dla centrów usług są inwestycje w najwyższej jakości środowisko pracy. Sektor może stać się innowatorem i promotorem pozytywnych zmian dla całego polskiego rynku biurowego– komentuje Paweł Panczyj, Dyrektor Zarządzający ABSL.

Nowe wyzwania w biurze


Wyniki badań Mikomax Smart Office potwierdzają, że odpowiedni wybór biurowca oraz zaplanowanie komfortowych rozwiązań w jego wnętrzu to ogromne wyzwanie dla osób zarządzających przestrzenią biurową i jakością wyposarzenia.

- W nowoczesnych firmach, choć wciąż największą część zadań wykonujemy samodzielnie, dużą rolę odgrywa współdziałanie. Pracę koncepcyjną zespołową uznaje za ważną 58% młodszych i 76% starszych ankietowanych. Możliwość uczenia się od innych jest wartością dla około 70% badanych. Istotne stają się więc odpowiednie przestrzenie do zadaniowych i nieformalnych spotkań, pracy w skupieniu czy telekonferencji. Niestety, nie wszystkie biura dają możliwości realizowania tych potrzeb – zaznacza Zuzanna Mikołajczyk.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY