REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Eko szkoła - jak to robią w Skandynawii?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 paź 2014 09:34
Eko szkoła - jak to robią w Skandynawii?
Oras, Gerdahallen Lund, Szwecja
Eko szkoła - jak to robią w Skandynawii?
Eko szkoła - jak to robią w Skandynawii?
Eko szkoła - jak to robią w Skandynawii?
Eko szkoła - jak to robią w Skandynawii?
Eko szkoła - jak to robią w Skandynawii?

Szkoły i przedszkola wprawdzie wiele uczą o ekologii, ale same często bywają mało ekologiczne. Poziom zużycia wody w tych placówkach rzadko uznać można za zgodny z zasadami poszanowania środowiska. Pozytywnym przykładem mogą być jednak norweskie obiekty edukacyjne, czy ośrodek szkoleniowy w Szwecji.

REKLAMA

Dlaczego w polskich szkołach nie dba się o ekologiczny poziom zużycia wody? Przyczyn jest kilka. Uczniowie mają złe nawyki. O tym, by nie zużywać niepotrzebnie zbyt dużych ilości wody jeśli w ogóle pamiętają to raczej w domu, gdzie mogą liczyć na przypomnienie ze strony rodziców. W szkolnych i przedszkolnych łazienkach dzieci zazwyczaj okręcają kran na pełną moc, i nie dbają o to ile wypłynie wody. Mało ekologiczne są też same krany. Zazwyczaj armatura montowana w obiektach edukacyjnych to najtańsze modele baterii pozbawione jakichkolwiek rozwiązań oszczędzających wodę. W efekcie rachunki za wodę i prąd potrzebny na jej ogrzanie obciążają i tak już napięty budżet placówki.

Pewną barierą jest także postrzeganie problemu przez osoby zarządzające placówką. W ostatnich latach świadomość ekologicznych rozwiązań jakie zastosować można w budynku znacznie się poprawiła. Choć zazwyczaj ogranicza się do termoizolacji i wymiany oświetlania. - O zmniejszeniu zużycia wody myśli się jeszcze zbyt mało. Tymczasem w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich oszczędzająca wodę armatura to podstawa wyposażenia placówki edukacyjnej – przyznaje Marek Biały, dyrektor firmy Oras w Polsce.

Jak to robią za granicą?

Oras, który od lat produkuje armaturę zaprojektowaną tak, by w łatwy sposób oszczędzała wodę za użytkowników wyposażył wiele obiektów edukacyjnych. Przykładem jak ważne jest ekologiczne podejście do zużycia wody może być norweska szkoła w miejscowości Svolvær. Placówka należy do położonej na północy Norwegii gminy Vågan. Gmina jako cel postawiła sobie, że znajdzie się w krajowej czołówce pod względem rozwoju. Wprowadzając jakiekolwiek zmiany wybierano więc najnowocześniejsze rozwiązania i technologie. W ramach renowacji szkoły zainstalowano bezdotykową armaturę marki Oras. Inteligentne baterie sterowane elektronicznym sensorem pojawiły się przy umywalkach szkolnych i w szatniach z prysznicami. - Chcieliśmy stworzyć nowoczesną i elastyczną szkołę, która gotowa jest na wyzwania przyszłości. Pod względem higieny i czystości szkoła to bardzo wrażliwe środowisko. Zależało nam, aby w budynku szkoły funkcjonowały baterie bezdotykowe – wyjaśnia Johnny Mosand, kierownik projektu w wydziale nieruchomości gminy Vågan. Remont zakończył się w minionym roku szkolnym. Oficjalnego otwarcia obiektu dokonał osobiście król Norwegii Harald V. Placówka, w której uczy się ponad 500 uczniów, uznawana jest za najbardziej nowoczesną szkołę w Norwegii.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY