REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ekolaur dla Bydgoszczy za budynek pasywny - Centrum Demonstracyjne OZE

  • Autor: bydgoszcz.pl
  • 03 lis 2014 09:29
Centrum Demonstracyjne OZE, fot. bydgoszcz.pl

W Katowicach rozdano Ekolaury Polskiej Izby Ekologii. W kategorii „edukacja ekologiczna” statuetkę otrzymała Bydgoszcz. Kapituła doceniła Bydgoszcz za budowę Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2. Projekt Centrum został przygotowany przez architekta Tomasza Mielczyńskiego z zespołem Build Green Design.

REKLAMA

Konkurs „Ekolaury” Polska Izba Ekologii organizuje od 2002 r., promując najefektywniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw oraz miast, które uzyskały szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.

Laureaci nagród głównych w każdej kategorii otrzymali dyplomy i statuetki. Zdobywcy nagród głównych mogą w korespondencji i w promocji posługiwać się znakiem graficznym przedstawiającym statuetkę Polskiej Izby Ekologii.

Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy zostało otwarte w czerwcu 2014 r. Budynek zaprojektowano tak, by spełniał międzynarodowe kryteria oceny budynków pasywnych i był jednocześnie centrum dydaktycznym. Autorem projektu jest architekt Tomasz Mielczyński, który współpracował z zespołem Build Green Design.

Budynek ma 367 mkw. powierzchni użytkowej. Jest wyposażony w instalację automatyki obejmującą wentylację, ogrzewanie oraz monitorowanie, archiwizowanie i raportowanie wartości mierzonych, takich jak: temperatura w budynku, wielkości meteorologiczne (temperatura powietrza, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru, promieniowanie słoneczne, opad atmosferyczny), parametry pracy urządzeń, parametry zasilania i ogrzewania.

Monitorowana będzie również praca zewnętrznych opraw hybrydowych oświetlenia. Zamontowany monitor posłuży do odczytu i prezentacji zmierzonych parametrów. Układ pozyskania energii elektrycznej odnawialnej z jednoczesnym praktycznym zastosowaniem układu do zasilania całości oświetlenia wewnętrznego oraz zewnętrznego składa się z 100 ogniw fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej o mocy 3,0 kW.

Centrum Demonstracyjne OZE zlokalizowano przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2, który kształci uczniów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz innych poszukiwanych na rynku pracy zawodach np. mechatronik, mechanik CNC i tworzyw sztucznych, elektryk.

Zastosowane w budynku rozwiązania to:
- pompa ciepła
- fotowoltaika (100 szt.)
- lampa hybrydowa
- turbina wiatrowa 3kW
- kolektor solarny
- mechaniczna wentylacja i odzysk ciepła
- gruntowy wymiennik ciepła
- trzyszybowe okna zewnętrzne
- system monitoringu

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY