REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ekologia najlepszym pomysłem na biznes

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2017 15:36
Ekologia najlepszym pomysłem na biznes
Fot. unsplash

Projekt na modułowy, ekologiczny dom, który jest tańszy niż tradycyjny i który można wybudować w ciągu 1-3 miesięcy zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu "Mój pomysł na biznes", zorganizowanego po raz 14. przez Politechnikę Śląską w Gliwicach.

REKLAMA

Jak podał w czwartek rzecznik uczelni Paweł Doś, twórcami najlepszego projektu są Wojciech Duda i Robert Kulig z Wydziału Budownictwa. Ich pomysł nosi nazwę: "EBS Company Eco Buildings Solutions - Projektowanie i budowa mieszkaniowych ekologicznych obiektów modułowych". Otrzymali oni 8 tys. zł, które mają wykorzystać na realizację nagrodzonego projektu.

Chodzi o ekologiczne, modułowe domy, które są tańsze niż tradycyjne i które można wybudować w ciągu 1-3 miesięcy. Jury doceniło młodych inżynierów przede wszystkim za innowacyjne podeście do produktu oraz jego aspekt ekologiczny właśnie.

Zwycięzcy tłumaczyli, że dzięki zastosowaniu modułowości znacząco skraca się czas budowy obiektu mieszkalnego. -Wynosi on od 1 do 3 miesięcy, w zależności od wymiaru obiektu oraz jego lokalizacji - mówili cytowani przez uczelnię zwycięzcy konkursu.

Ponadto w ich ocenie zastosowanie przez nich konstrukcji szkieletowej drewnianej oraz modułowości elementów ściennych przyczynia się również do znacznego obniżenia ceny.

- Istotnym aspektem było dla nas stosowanie ekologicznych materiałów oraz energooszczędność budynku, dlatego w naszej ofercie można znaleźć wyłącznie dwa typy budynków - energooszczędne bądź pasywne - dodali zwycięzcy.

Drugie miejsce w konkursie zdobył Jurand Nowak za pomysł "Power Clothes - elektroniczna odzież". Młody inżynier przedstawił pomysł elektronicznej koszulki, która ma za zadanie wytwarzać prąd za pomocą ciepła. Jak tłumaczył rzecznik, korzystając z niej, użytkownicy będą mogli w każdym momencie doładować telefon, wezwać pomoc w sytuacjach awaryjnych i przede wszystkim uniezależnić się od stacjonarnych źródeł prądu.

Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się dwa pomysły. Pierwszy to "Effiso - Energy Efficiency Solution" autorstwa Krzysztofa Habeloka, który ma pomagać odzyskiwać kontrolę nad kosztami energii elektrycznej.

Autorami drugiej idei pt. "ivendor.pl - odwracamy sklepy do góry nogami!" są: Dawid Świerczek, Dominik Guzy, Mariusz Wójtowicz i Adam Plenert, którzy opracowali darmową aplikację pomagającą znacznie zaoszczędzić czas na robienie zakupów.

Jury przyznało również trzy wyróżnienia. Zdobyli je: Agnieszka Marczak i Krzysztof Pajączek za pomysł "Czyszczenie suchym lodem", Sylwia Skrzypczyk za projekt "SLOWBEAUTY - drogeria naturalna", a także Anna Horzela za "Studio cukiernicze SWEET FIT".

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne: odpowiednio 8 tys., 6 tys. i 4 tys. zł za pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Po 2 tys. zł dostały osoby wyróżnione. Pieniądze te mają być wykorzystane na realizację wyróżnionych pomysłów.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY