REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ekologiczna szkoła Fioretti College z designerską elewacją

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 sie 2014 14:32
Ekologiczna szkoła Fioretti College z designerską elewacją
Szkoła College Fioretti w miejscowości Lisse w Holandii, osłony przeciwsłoneczne Hunter Douglas
Ekologiczna szkoła Fioretti College z designerską elewacją
Ekologiczna szkoła Fioretti College z designerską elewacją

Szkoła College Fioretti w miejscowości Lisse w Holandii to budynek, w którym wykorzystano nowe osłony przeciwsłoneczne Hunter Douglas. Autor projektu, architekt Aldo Vos z pracowni Broekbakema w Rotterdamie, zdecydował się na komfortowe, przesuwane w poziomie harmonijkowe osłony przeciwsłoneczne. System powstrzymuje ciepło równie dobrze jak światło.

REKLAMA

Osłony przeciwsłoneczne nie tworzą w pełni zamkniętej powierzchni, a odstają od fasady pod niewielkim kątem. Proszkowo powlekane panele aluminiowe posiadają 12 proc. perforację w celu zredukowania ilości światła i zmniejszenia bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Szkoła College Fioretti w holenderskim Lisse jest zaprojektowana w sposób kompaktowy: centralny plac otoczony jest przez dwupiętrowy budynek, do wszystkich pomieszczeń dociera światło słoneczne. Jak wyjaśnia koordynator projektu Maurice Knook z Broekbakema:

- Bez skutecznej ochrony przed światłem słonecznym, uczniowie nie mogliby odczytać informacji z tablic elektronicznych umieszczonych w klasach. Zamawiający był raczej zdecydowany, że nie chce wewnętrznego systemu ochrony przeciwsłonecznej, jako że jest ona mniej trwała. Razem z Hunter Douglas przygotowaliśmy zatem system kontroli słonecznej i świetlnej montowany na fasadzie budynku. Osłony są połączone z ogólnym systemem elektronicznego zarządzania budynkiem, ale również mogą być obsługiwane poprzez przyciski, dostępne dla nauczycieli w każdej z klas.

Osłony mają dwa metry wysokości i składają się na zewnątrz, równocześnie na górnych i dolnych prowadnicach. Są sterowane za pomocą paska nałożonego na górną prowadnicę.  Ruchome panele składają się z czterech lub pięciu modułów połączonych zawiasami, każdy z nich jest szeroki na 900 mm. W górnej części osłon znajduje się uchwyt nożycowy, zapewniający stabilność ruchu. Ten sam system składanych paneli był również wykorzystany na zaokrąglonych narożnikach elewacji poprzez zastosowanie zakrzywionych prowadnic, umożliwiając zakrycie narożnika. W celu otwierania i zamykania osłon, harmonijkowa konstrukcja jest wprawiana w ruch przez silnik wrzecionowy zamontowany na panelach, umożliwiający poruszanie ich w kierunku do siebie i na zewnątrz.

- Technicznie było to dość skomplikowane. Początkowo rozwijaliśmy to rozwiązanie w celu wykonania paneli, które są w stanie stworzyć jedną powierzchnię chroniącą przed słońcem, ale teraz wdrażamy to również do zaokrąglonych elementów fasady w College’u Fioretti – mówi Job Hoevenaars z Hunter Douglas.

System powstrzymuje ciepło równie dobrze jak światło. Szkoła jest tak zwaną „ekologiczną szkołą” typu B z Certyfikatem Wydajności Energetycznej o wartości 0.7 co oznacza, że budynek jest niemal neutralny pod względem zużycia energii.  

- Szkoła i przylegający do niej basen korzystają z geotermalnych pomp ciepła. Ciepło ze szkoły jest transportowane do basenu, w zamian woda jest wykorzystywana do chłodzenia budynku – powiedział architekt Aldo Vos.

Na budynku Fioretti College zostało wykorzystanych 117 cztero- lub pięcioelementowych modułów w różnych odcieniach zieleni i jasnego błękitu. W rezultacie uzyskano różnokolorową fasadę. Jej ekologiczny charakter podkreśla bluszcz, który otula część budynku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY