REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Elastyczna koncepcja architektoniczna – Hybrid House

  • Autor: propertydesign.pl
  • 25 mar 2014 11:35
Elastyczna koncepcja architektoniczna – Hybrid House
Projekt Hybrid House , fot. Schüco
Elastyczna koncepcja architektoniczna – Hybrid House

Głównym zamysłem w projekcie Hybrid House autorstwa pracowni KPW-Architekten było stworzenie takiego budynku, którego wnętrza można łatwo przystosować do różnych potrzeb użytkowników.

REKLAMA

Znajdujący się w Hamburgu Hybrid House został zaprojektowany jako obiekt wielofunkcyjny przeznaczony na aranżację biura lub pracowni i części mieszkalnej. Innowacyjny budynek złożony z dwóch struktur został podzielony na 16 niezależnych modułów o powierzchni od 70 do 135 mkw. Większość z nich to apartamenty dwupoziomowe, a każdy umożliwia swobodne zagospodarowanie. Otwarty plan pomieszczeń sprawia, że mogą być one łatwo przystosowywane do zmiennych potrzeb mieszkańców. Dzięki starannie przemyślanej kombinacji modułów w kierunkach wschodnio-zachodnim i północno-południowym, część z nich oferuje widok na cztery strony świata. Oznacza to, że są wypełnione naturalnym światłem o każdej porze dnia. Tak spektakularny efekt osiągnięto dzięki starannie przemyślanej kombinacji okien fasadowych oraz dachowych o różnych kształtach i wymiarach.

Dwupoziomowe apartamenty dają mieszkańcom dużą swobodę aranżacji. W zależności od indywidualnych wymagań, dolna część możne być przeznaczona – na pracownię lub biura, zaś górna część dedykowana może być przestrzeni mieszkalnej. Dodatkowo apartamenty położone na pierwszej i trzeciej kondygnacji mogą być powiększone o sąsiadujące moduły. Elastyczny charakter obiektu nie wpływa jednak na jego bilans energetyczny. Został on wzniesiony w zrównoważonych technologiach, które gwarantują niskie zużycie energii.

Korzystne doświetlenie pomieszczeń to wynik nowatorskiej koncepcji fasadowej, w której użyto różnych typów stolarki okiennej i dachowej. W elewacji budynku, na drugiej i czwartej kondygnacji, zamontowano duże poziome moduły okienne w energooszczędnym systemie Schüco AWS 75.SI o wysokości 2,5 metra. W zależności od orientacji elewacji względem kierunków świata, osiągają szerokość od 2,8 do aż 4,8 m. Niektóre z nich posiadają ruchome naświetla, które można uchylać.

Modernistyczny charakter elewacji akcentuje aluminiowe obramowanie przeszkleń. W zależności od piętra przeplatają się one z pasmami częściowo zamkniętej elewacji w białym kolorze, o otworach okiennych uformowanych w kształt przypominający rybie skrzela. Przez zamontowane w nich wąskie pionowe, wąskie moduły okienne światło trafia do wnętrz tylko o określonych porach dnia. Funkcje dodatkowego doświetlenia i wentylacji pełnią świetliki dachowe w systemie Schüco AWS 57 RO, wyposażone w okucia mechatroniczne. Funkcje ochrony cieplnej, ochrony przed olśnieniem czy zacienienie budynku zostały dopasowane indywidualnie, w zależności ukierunkowania elewacji. W silnie nasłonecznionych częściach zastosowano potrójne oszklenie z szybą przeciwsłoneczną, natomiast loggie i balkony zostały wyposażone w duże, przesuwne przesłony przeciwsłoneczne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY