REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Elastyczność oświetlenia w centrach handlowych to podstawa

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 cze 2015 14:24
Elastyczność oświetlenia w centrach handlowych to podstawa
Fot. Trilux Polska
Elastyczność oświetlenia w centrach handlowych to podstawa
Elastyczność oświetlenia w centrach handlowych to podstawa

Zmiany zewnętrznych warunków oświetleniowych, różnorodność asortymentu czy reorganizacja układu umeblowania powinny pociągać ze sobą rekonfigurację aranżacji oświetleniowej placówki handlowej, tak aby jej parametry odpowiadały wymienionym czynnikom. Niestety obecnie rzadko zwraca się na to uwagę.

REKLAMA

W teoretycznych opracowaniach dotyczących koncepcji oświetlenia obiektów handlowych, można spotkać się z twierdzeniem, że jedną z kluczowych właściwości systemu oświetleniowego dla branży retail jest jego elastyczność. Zastosowane rozwiązania powinny charakteryzować się łatwą adaptacją do nowych sytuacji – szczególnie w branżach, gdzie mamy do czynienia z dużą zmiennością asortymentu oraz w obiektach, w których czynniki zewnętrzne mają istotny wpływ na warunki ekspozycji.

Jednak teoretyczne postulaty rzadko znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Korzystanie z doradztwa w zakresie doboru i optymalizacji rozwiązań oświetleniowych jest domeną sklepów rozpoczynających działalność. Eksperci wskazują w tym przypadku rozwiązania pozwalające realizować założenia klienta przy zachowaniu korzystnej relacji jakości do ceny, zapewniając tym samym infrastrukturę konieczną do adekwatnej ekspozycji produktów. Niestety, oświetlenie rzadko bywa traktowane jako dynamiczny element wystroju i nie jest dopasowywane do bieżącego asortymentu sklepu. – W przeważającej liczbie przypadków, system oświetlenia nie jest postrzegany jako inwestycja przyczyniająca się do wzrostu atrakcyjności towarów w oczach klientów, ale jako konieczny koszt. Takie przeświadczenie jest jednak niesłuszne – mówi Filip Gabryelczyk, Menedżer Sprzedaży Segmentu Retail Trilux Polska i Ekspert Oświetlenia Polskiego Komitetu Oświetleniowego.

– Optymalna ekspozycja produktów może przyczynić się do nawet kilkudziesięcio procentowego wzrostu wolumenu sprzedaży. Warto więc na bieżąco dbać o dopasowanie oświetlenia do asortymentu i układu wnętrza. Niestety, świadomość skali potencjalnych korzyści nie jest jeszcze w naszym kraju powszechna – tłumaczy Filip Gabryelczyk.

Istnieje szereg rozwiązań technologicznych umożliwiających dopasowanie parametrów światła do eksponowanych przedmiotów, warunków oświetleniowych zależnych od pory roku czy efektu, jaki wywierać mają produkty. Na rynku dostępne są zarówno oprawy z szybko wymienialnymi odbłyśnikami, jak i rozwiązania RGB, pozwalające na dostosowanie koloru emitowanego światła do bieżących potrzeb. Problematyczna okazuje się jednak odpowiedź na pytanie, kto powinien tych zmian dokonywać.

Oczywistym tropem wydają się dostawcy rozwiązań oświetleniowych. – Usługi związane z korektą oświetlenia po przemeblowaniu bądź istotnej zmianie asortymentu leżą oczywiście w zakresie kompetencji projektantów, z usług których korzystają często polskie sklepy rozpoczynające działalność – tłumaczy Filip Gabryelczyk. – Regularne działania audytowo-serwisowe wiążą się jednak z określonymi nakładami. Gotowe do ich podjęcia są przede wszystkim firmy przywiązujące dużą wagę do całościowego wystroju sklepów – dodaje ekspert firmy Trilux Polska. Choć usługi tego typu cieszą się dużą popularnością na zachodzie, popyt na nie w naszym kraju nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY