REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Elewacja i dach na Podwalu do zmiany - stanowisko UNESCO

  • Autor: Onet.pl
  • 04 kwi 2014 13:41
Elewacja i dach na Podwalu do zmiany - stanowisko UNESCO
Projekt biurowca przy ul. Podwale 1

Od kilku miesięcy projekt biurowca przy ul. Podwale 1 na warszawskim Starym Mieście budzi kontrowersje. Tydzień temu informowaliśmy, że UNESCO uznało, iż projekt biurowca powinien zostać zmieniony, bo budynek może zdominować przestrzeń Starego Miasta. Dziś znamy szczegóły.

REKLAMA

Do zmiany jest elewacja budynku, a także dach - trzeba do obniżyć i zmniejszyć kąt jego nachylenia - to decyzja UNESCO. Mimo to, inwestor zapewnia, że projekt jest efektem konsultacji z urzędnikami.

Budynek przy ul. Podwale 1 ma swoich zwolenników i przeciwników. Tych drugich zdaje się, jest więcej. 

Po fali oburzenia, jaka przetoczyła się nad stołecznym Ratuszem i samym inwestorem, władze stolicy wstrzymały pozwolenie na realizację inwestycji. Natomiast w grudniu ubiegłego roku, na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do Warszawy przyjechał ekspert ICOMOS – Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych, z ramienia UNESCO.

Jak podaje portal Onet.pl - Bernhard Furrer, ekspert ICOMOS, spotkał się z przedstawicielami wszystkich stron konfliktu, przeprowadził też inspekcję na miejscu inwestycji. Uznał on, że właściwym wydaje się zabudowanie tej wolno stojącej od kilkudziesięciu lat działki i że “odpowiednim rozwiązaniem byłoby wzniesienie budynku we współczesnym stylu”.

Jak stwierdził ekspert, "musi on być zintegrowany z otoczeniem pod względem jego podstawowych elementów, takich, jak rozmiar, struktura, materiały i kolor. Gdyby wyróżniał się z otoczenia pod względem którejkolwiek z istotnych cech stałby się wyjątkiem i zyskałby znaczenie, które nie odpowiada jego statusowi zwykłego budynku prywatnego".

- Aby odpowiednio wkomponować nowy budynek komercyjny o nazwie "Plac Zamkowy" w kontekst zabudowy miejskiej należy przeprojektować jego elewacje od strony ulic Senatorskiej, Miodowej i Podwale pod względem konstrukcji i wyglądu, zastępując zaproponowane panele systemowe otynkowaniem jednolitą ścianą murowaną z odpowiednim rozrzeźbieniem powierzchni stwarzającym efekt światłocienia. Ekspert uznał też, że aby budynek był zintegrowany z otoczeniem, zmiany wymaga również jego dach. - Należy znacznie obniżyć maksymalną wysokość, co najmniej o około dwa metry. Kąt nachylenia dachu powinien zostać zmniejszony, z planowanych 49 stopni na maksymalnie 40 stopni – pisze w swoim raporcie Bernhard Furrer. - podaje Onet.pl

Jak informowalismy tydzień temu, decyzję zezwalającą na realizację inwestycji bez konsultacji z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu podjął stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander. - Mimo że miał na piśmie opinię wydaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, która mówiła wprost, że tę decyzję należy skonsultować z UNESCO, stołeczny konserwator doszedł do wniosku, że tego nie trzeba konsultować, ponieważ inwestycja nie leży w granicach samego wpisu, lecz na jego granicy - mówił generalny konserwator zabytków, Piotr Żuchowski.

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY