REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Emilia poza listą zabytków

  • Autor: Propertynews.pl / Propertydesign.pl
  • 10 lut 2017 15:15
Emilia poza listą zabytków
fot. PTWP / AL

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie wpisania pawilonu Emilia na listę zabytków. Budynek dawnego domu meblowego figurował w rejestrze niecałe dwa miesiące.

REKLAMA

Przypomnijmy, Emilię do rejestru wpisała wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska, dokonała wpisu 14 grudnia 2016 r. Griffin niezwłocznie odwołał się od decyzji. Zgodnie z najnowszym komunikatem, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przychylił się do argumentacji spółki, uchylił decyzję konserwatora i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

- Organ odwoławczy, uznając w tym zakresie wszystkie argumenty podniesione w odwołaniu spółki Emilia Development, stwierdził konieczność uchylenia w całości zaskarżonej decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji z powodu naruszenia szeregu przepisów prawa procesowego oraz materialnego - podała firma w komunikacie.

W tym momencie trwa rozbiórka pawilonu. Pomysł przeniesienia pawilonu pojawił się z inicjatywy Stołecznego Konserwatora Zabytków, aby ocalić „Emilkę” przed całkowitą rozbiórkę. We współpracy z pracownią BBGK architekci społecznie została opracowana wstępna koncepcja przeniesienia pawilonu. Dzięki zawartemu porozumieniu między miastem a spółką Emilia, która partycypuje w kosztach przedsięwzięcia (na poziomie 10 mln zł) są możliwe przenosiny. Zaplanowano kontrolowany demontaż elementów budynku  a następnie wykorzystanie ich do budowy w nowej lokalizacji, czyli przed Pałacem Młodzieży, na styku z parkiem Świętokrzyskim. Pewne jest to, że przeniesiony zostanie charakterystyczny dach, elementy konstrukcji, schody i wystrój. Emilia zacznie funkcjonować jako wolnostojący obiekt (tak była projektowana) w nowym kontekście urbanistycznym. Pawilon będzie wyższy z przeznaczeniem na funkcję ekspozycyjną i ogród zimowy. W ogrodzie mają odbywać się ciekawe wydarzenie kulturalne. Wśród pomysłów na nową "Emilkę" pojawiły się takie propozycje jak m.in. muzeum architektury, dworzec rowerowy czy palmiarnia.

Montaż Nowej Emilii zakończy się w 2018 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY