REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Energooszczędny dom - wiele zależy od projektu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 mar 2014 15:27
Energooszczędny dom - wiele zależy od projektu
Dom modelowy, energooszczędny, fot. Velux
Energooszczędny dom - wiele zależy od projektu

Energooszczędny dom można zbudować wykorzystując powszechnie dostępne materiały budowlane. Kluczem do sukcesu jest dobry projekt architektoniczno-budowlany, na podstawie którego powstanie budynek zabezpieczony przed utratą ciepła, wykorzystujący darmową energię słoneczną.

REKLAMA

W projektach energooszczędnych domów kluczową rolę odgrywa utrzymanie ciepła w budynku i jak najbardziej efektywne pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych. Położenie domu na działce i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych w budynku ma również wpływ na energooszczędność.

- Nasz dom będzie efektywnie wykorzystywał energię z promieni słonecznych, jeśli największą liczbę okien usytuujemy od strony południowej – mówi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy Velux, zaangażowanej w kampanię Energooszczędność w moim domu. - Wtedy wpuścimy do domu nie tylko światło, ale też i ciepło emitowane przez słońce, co jest szczególnie ważne zimą. Latem na południowych oknach najlepiej zamontować przesłony zewnętrzne, np. markizy, które ochronią dom przed nadmiernym nagrzewaniem. Od południa warto zaprojektować pomieszczenia, w których przebywamy w ciągu dnia, bo będą one dobrze doświetlone - dodaje.

Pozyskaną ze słońca energię dłużej zatrzymamy w budynku, jeśli na etapie projektowania nadamy mu zwartą bryłę, zachowując korzystny stosunek kubatury do powierzchni ścian zewnętrznych i wyeliminujemy mostki termiczne. Przez ściany budynek może tracić nawet do 30 proc. ciepła, dlatego w projektach domów energooszczędnych uwzględnia się właściwą warstwę izolacji i dąży do ograniczenia ich powierzchni.

- Świadomi inwestorzy już dziś decydują się na budowę domu o wyższym standardzie energetycznym niż przewiduje to prawo. Zyskują nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie w okresie użytkowania budynku, ale też wyższą wartość nieruchomości w przypadku sprzedaży. O energooszczędności domu myślą już na etapie poszukiwania działki. - Idealna działka na budowę energooszczędnego domu to taka, która umożliwia zorientowanie najbardziej rozległej elewacji budynku na południe i ma lekki spadek terenu w stronę południową – mówi arch. Dariusz Śmiechowski ze Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Dobrze, gdy od północy mamy wysoką zieleń, która osłoni budynek przed wiatrem i ograniczy jego wychładzanie – dodaje.

Na co zwrócić uwagę w projekcie, aby dom oszczędzał energię?

- Już sama koncepcja decyduje o tym czy dom rzecywiście będzie nergooszczędny. W projekcie wazne jest uwzględnienie dobrych izolacji i unikanie mostków terminczych - to dwie złote zasady. Można także stosować urządzenia pozyskujące energię z otoczenia, takie jak ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła. Ważne też żeby kubatura, którą chcemy ogrzewać była zwarta i najlepiej niewielka, ściany o dużych powierzchniach w stosunku do kubatury nie bedą się sprawdzać. Pamietajmy o dobrej izolacji i dobrym usytuowaniu domu w stosunku do stron świata - mówi arch. Dariusz Śmiechowski.

Pracownie architektoniczne oferują zarówno projekty spełniające jedynie dość liberalne wymagania przewidziane przepisami, jak i te umożliwiające zbudowanie domu o niemal zerowym zużyciu energii. Niezależnie od tego jaki projekt wybierzemy, do każdego powinna zostać dołączona projektowana charakterystyka energetyczna. Dzięki niej już przed rozpoczęciem budowy wiemy jaką klasą energetyczną będzie odznaczał się nasz przyszły dom. Zwróćmy uwagę na wskaźnik energii użytkowej (Eu), określający energetyczną jakość konstrukcji budynku. Im jest mniejszy, tym budynek będzie lepiej zabezpieczony przed utratą ciepła, więc mniej energii będziemy musieli dostarczyć do ogrzania pomieszczeń.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY