REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Era zielonego budownictwa w Polsce

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 kwi 2014 14:16
Era zielonego budownictwa w Polsce
fot. Fotolia

Pierwszym ekologicznym biurowcem w Polsce certyfikowanym w systemie BREEAM był Trinity Park III. Uzyskał certyfikat w 2010 r. Od tamtej pory liczba certyfikowanych obiektów systematycznie rośnie - obecnie w Polsce jest ich 152 - wynika z raportu "Zielone budynki w Polsce" opublikowanego przez firmę Colliers International.

REKLAMA

W raporcie przedstawiono charakterystykę dwóch najpopularniejszych systemów stosowanych obecnie w Polsce (BREEAM oraz LEED). Opracowanie zawiera także ich porównanie oraz statystyki dotyczące liczby ekologicznych certyfikatów w Polsce.

Z raportu wynika, że pierwszym ekologicznym biurowcem w Polsce certyfikowanym w systemie BREEAM był Trinity Park III. BREEAM to obecnie najpopularniejszy w Polsce systemem certyfikacji wielokryterialnej - posiada go już 128 obiektów. Drugim systemem stosowanym przez deweloperów jest amerykański LEED - certyfikat ten posiadają 24 budynki.

BREEAM, czyli British Research Establishment Environmental Assessment Method, jest brytyjskim systemem certyfikacji wielokryterialnej. Certyfikat BREEAM przyznawany jest przez instytucję BRE od 1990 roku, zarówno dla budynków w fazie projektowej (certyfikacja BREEAM International) jak i budynków istniejących (certyfikacja BREEAM In-Use). W zależności od uzyskanego wyniku budynek jest oceniany w sześciostopniowej skali - od 1 do 6: Acceptable, Pass, Good, Very Good, Excellent, Outstanding. Jest też możliwość, że budynek w ogóle nie spełnia wymogów certyfikacji - jest wtedy kategoryzowany jako poziom 0. W Polsce przyznano do tej pory łącznie 212 certyfikatów BREEAM - specyfikacja tego systemu pozwala jednemu obiektowi na pozyskanie certyfikatów w różnych kategoriach. Najwięcej certyfikatów uzyskały budynki zlokalizowane w Warszawie - łącznie 79. Kolejnymi pod względem ilości certyfikatów miastami są Kraków (28) oraz Łódź (15).

LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design jest amerykańskim systemem certyfikacji wielokryterialnej. Został opracowany w roku 1993 przez U.S. Green Building Council (USGBC). LEED przewiduje oddzielne systemy certyfikacji dla budynków nowych oraz istniejących. Budynki mogą osiągnąć jeden z czterech poziomów certyfikacji (Certified, Silver, Gold oraz Platinum). W Polsce pierwszy budynek w systemie LEED certyfikowano w 2010 roku. Był to obiekt biurowo-produkcyjny BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie - uzyskał poziom Certified. Na terenie całej Polski przeprowadzono dotychczas 24 certyfikacje budynków nowych i istniejących. Kolejne 64 projekty są w trakcie procesu pozyskiwania certyfikatu. Większość certyfikowanych (14) i zgłoszonych do certyfikacji (30) projektów znajduje się w Warszawie. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z dwoma przyznanymi certyfikatami i dziewięcioma projektami w trakcie realizacji. Siedem projektów zostało zarejestrowanych w Katowicach (z czego jeden posiada certyfikat), natomiast pięć budynków jest certyfikowanych w Krakowie (z czego jeden obiekt otrzymał już certyfikat).Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY