REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Estetyka i efektywność energetyczna w jednym

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 lut 2015 10:09
Estetyka i efektywność energetyczna w jednym
Międzyuczelniane Centrum Dydaktyczno-Technologiczne Technopolis, fot. Pilkington Polska
Estetyka i efektywność energetyczna w jednym
Estetyka i efektywność energetyczna w jednym
Estetyka i efektywność energetyczna w jednym
Estetyka i efektywność energetyczna w jednym

Centrum Edukacyjno-Technologiczne to jeden w dwóch budynków tworzących innowacyjny kompleks naukowy Politechniki Wrocławskiej Technopolis. Obiekt wyróżnia się pod względem estetyki i efektywności energetycznej dzięki zastosowaniu ściany kurtynowej ze szkła profilowego.

REKLAMA

Międzyuczelniane Centrum Dydaktyczno-Technologiczne Technopolis tworzą dwa nowoczesne budynki przeznaczone na potrzeby studentów i kadry Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Pierwszy z nich tj. Centrum Edukacyjno-Technologiczne funkcjonuje od 2012 r., zaś budowa drugiej części – Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych – została sfinalizowana w ubiegłym roku. Pod dachem pierwszego obiektu kryje się część naukowo-dydaktyczna oraz strefa laboratoryjna. Taki podział przestrzeni wewnątrz obiektu znajduje także odzwierciedlenie w wyglądzie elewacji: część dydaktyczna pokryta jest oryginalną ścianą kurtynową ze szkła profilowego Pilkington Profilit™, zaś fasada strefy laboratoryjnej jest tradycyjnie tynkowana na biało.

Projekt wrocławskiego Centrum Edukacyjno-Technologicznego został przygotowany i zrealizowany przez projektantów z Przedsiębiorstwa Konsultacyjno-Inżynieryjnego Predom.

- Głównym założeniem projektowym było czytelne oznaczenie dwóch funkcji obiektu: dydaktycznej i laboratoryjnej, a także zastosowanie rozwiązań, które oprócz walorów estetycznych zapewnią korzyści w zakresie poprawy energooszczędności budynku – mówi arch. Michał Dąbrowski, autor projektu architektonicznego. Kluczową kwestią przy projektowaniu przeszklenia części dydaktycznej, był wybór odpowiedniego rodzaju szkła. - Chcieliśmy, aby efekt wizualny w postaci delikatnej gry świateł na szklanej fasadzie, nawiązywał do zagadnień naukowych, które są badane i analizowane w Technopolis, takich jak fotonika czy optokomunikacja – dodaje architekt.

Kurtyna ze szkła profilowego

Aby spełnić przyjęte założenia, projektanci zdecydowali o wykorzystaniu szkła profilowego Pilkington Profilit™ Slim Line THS. Na jego powierzchni wytłoczony jest drobny wzór w postaci wąskich regularnych linii, który delikatnie rozprasza światło i nadaje przeszkleniu subtelny charakter.

Łącznie do realizacji Centrum Edukacyjno-Technologicznego wykorzystano 700 mkw. szkła profilowego, które zostało użyte na zewnętrzną ścianę kurtynową, jako tzw. „druga skóra”. Szklana powłoka pokrywa część elewacji centrum, w której znajduje się sala audytoryjna i seminaryjna, biura, pomieszczenia techniczne i klatka schodowa.

- Aby zapewnić kadrze akademickiej i studentom jak największy komfort, w szklanej kurtynie umieściliśmy otwory okienne, odpowiadające miejscom najczęściej użytkowanym. Dzięki nim użytkownicy mogą cieszyć się niezakłóconym widokiem na otoczenie zewnętrzne – mówi arch. Michał Dąbrowski. W pomieszczeniach, gdzie studenci i kadra przebywają czasowo, podczas wykładów czy prezentacji, „druga skóra” zapewnia dostęp światła dziennego, umożliwiając koncentrację i pracę w ciszy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY