REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Etnodizajn wczoraj i dziś

  • Autor: propertydesign.pl
  • 15 kwi 2014 09:25
Etnodizajn wczoraj i dziś
fot. Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Etnodizajn wczoraj i dziś
Etnodizajn wczoraj i dziś
Etnodizajn wczoraj i dziś

Wystawa „Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo” jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jakiej mierze kondycja rodzimego wzornictwa zdeterminowana jest przez czynniki kulturowe. Zaprojektowane współcześnie przedmioty nawiązują do rodzimej tradycji, a jednocześnie są bardzo atrakcyjne. Wzory oparte na kulturze ludowej widzimy we wzornictwie, grafice, czy architekturze.

REKLAMA

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy we współpracy z Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie opowiada o obecności wątków etnograficznych w projektowaniu współcześnie i dawniej. Celem przedsięwzięcia jest przedstawienie historycznych źródeł polskiego etnodizajnu i refleksja nad fenomenem odwoływania się do kultury ludowej w rodzimym wzornictwie.

Wystawa ukazuje zmiany, jakie zachodzą w postrzeganiu sztuki ludowej i ludowego rzemiosła oraz w sposobach wykorzystania jej bogatych zasobów w projektowaniu przedmiotów codziennego użytku w czasach współczesnych. Obiekty zebrane na ekspozycji zestawiono w trzech grupach tematycznych, które odpowiadają trzem różnym przedziałom czasowym.

Pierwsza grupa, to przedmioty tradycyjnej kultury ludowej, powstałe na przełomie XIX i XX wieku lub wykonane w latach późniejszych przez rzemieślników i artystów ludowych, lecz naśladujące przedmioty dawne. Autorkom wystawy zależało, aby pokazać bogate zasoby inspiracji drzemiące w rodzimej kulturze. Poprzez zgromadzone obiekty zaprezentowano tradycyjną kulturę ludową od strony technik rękodzielniczych, wzornictwa i materiałów stosowanych przez mieszkańców wsi w różnych sferach życia: w meblarstwie, plecionkarstwie, hafciarstwie, ceramice, kowalstwie, plastyce czy tkaninach.

Drugą grupę, stanowią przedmioty powstałe w latach 40. – 60. XX wieku, kiedy to miało miejsce ogromne zainteresowanie polską kulturą ludową i zastosowanie wzorów z niej zaczerpniętych we wzornictwie przemysłowym.W tej części wystawy zaprezentowano przykłady z kilku wzorcowni Biura Nadzoru Estetyki Produkcji i Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, prototypy zaprojektowane do produkcji rzemieślniczej, krótkoseryjnej lub przemysłowej oraz wyroby z produkcji.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY