REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Europejskie Muzeum Roku to... Muzeum Historii Żydów Polskich

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 kwi 2016 09:46
Europejskie Muzeum Roku to... Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. Kuryłowicz & Associates

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie otrzymało tytuł EMYA (The European Museum of the Year Award) w 2016 r. Ten niezwykły budynek został zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego we współpracy z pracownią Kuryłowicz & Associates.

REKLAMA

The European Museum of the Year Award (EMYA) jest organizowane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF), której celem jest promowanie innowacji w muzealnictwie. Wręczenie tegorocznych nagród odbyło się w San Sebastian w Hiszpanii. 9 kwietnia br.  miała miejsce uroczystość wręczenia nagród. Była to już 39. edycja konkursu.

Główna Nagroda Muzeum Roku jest przyznawana nowo otwartym lub zmodernizowanych muzeów. Do nagrody nominowanych było 49 muzeów europejskich, w tym trzy z Polski.  W 2016 roku najlepszym muzeum okazało się być warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich, które zostało otwarte w październiku 2014 roku. Muzeum nagrodę otrzymało m.in. za unikatową atmosferę, pełną wyobraźni interpretację i prezentację wspólnej historii Żydów i Polaków.

Budynek zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, ma 12,8 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Jedną trzecią zajmuje wystawa stała. Pozostałą część – wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa, sale projekcyjne i warsztatowe, restauracja i kawiarnia. Pracownią, która współtworzyła projekt lokalnie była pracownia Kuryłowicz & Associates. Projekt i wykonanie wystawy stałej powierzono pracowni Nizio Design International.

Budynek muzeum z zewnątrz jest stonowany i nawiązuje do prostej bryły pobliskiego pomnika Bohaterów Getta i architektury powojennych budynków Muranowa. Jednak wewnątrz, na całej długości i wysokości jest przecięty rozświetloną, rzeźbiarską przestrzenią stworzoną przez dwie pofalowane ściany.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY