REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Expo 2015 w Mediolanie: Technologia w służbie architektury

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 kwi 2015 13:18
Expo 2015 w Mediolanie: Technologia w służbie architektury
Brama Expo 2015 w Mediolanie
Expo 2015 w Mediolanie: Technologia w służbie architektury
Expo 2015 w Mediolanie: Technologia w służbie architektury
Expo 2015 w Mediolanie: Technologia w służbie architektury
Expo 2015 w Mediolanie: Technologia w służbie architektury

1 maja rozpoczyna się Światowa Wystawa EXPO 2015 w Mediolanie. Tegorocznej ekspozycji kulturowego i technicznego dorobku krajów świata będzie towarzyszyć hasło „Żywienie planety, energia dla życia”. Firma Schüco, która w pełni podpisuje się pod ideą zrównoważonego rozwoju, dostarczyła swoich energooszczędnych rozwiązań fasad i drzwi do realizacji aż 10 pawilonów narodowych.

REKLAMA

Odwiedzający wystawę EXPO 2015 w Mediolanie będą mogli zetknąć się z technologiami Schüco już przy bramie targowej. Ustawiony naprzeciwko Zamku Sforzów w Mediolanie niezwykły projekt Scandura Studio powstał na planie kwadratu z dwoma przeszklonymi pawilonami w kształcie ściętego stożka. Aby osiągnąć efekt lekkiej, bardzo transparentnej konstrukcji bez kompromisu związanego z energooszczędnością, architekci wykorzystali fasadę strukturalną, której profile są widoczne tylko od strony wewnętrznej. Technologia pozwoliła również na realizację 14 budynków usługowych stanowiących funkcjonalny, a zarazem reprezentacyjny akcent wystawy. Oryginalna architektura nawiązująca do pól ryżowych bazuje na drewnie i wodzie. Za kurtynami wodnymi pełniącymi funkcję fasad budynków nie widać ścian, lecz długie cienie. Właściwe elewacje zostały wykonane z lekkich przeszkleń w systemie fasad aluminiowych serii Schüco FW 50+, w które wstawiono drzwi tej samej marki. Na terenie wystawy można będzie obejrzeć również między innymi pawilony Włoch, Kuwejtu czy Stanów Zjednoczonych, w których udało się pogodzić energooszczędność i transparentny design.

W symbolicznym sercu wystawy EXPO 2015 powstanie budynek stanowiący odbicie włoskiego geniuszu architektonicznego, a zarazem bramę dla spodziewanych 7 milionów gości – Palazzo Italia. Pawilon zaprojektowany przez biuro Nemesi & Partners przyjął formę miejskiego lasu. Podział bryły został oparty na czterech sekcjach połączonych komunikacyjnie łącznikami. Oglądane od wewnątrz struktury podpierające sekcje budowli otwierają się ku górze, przywodząc na myśl potężne korzenie i smuklejsze gałęzie formujące baldachim z koron drzew. Transparentna architektura została zaprojektowana w niemal pasywnym standardzie energetycznym. Dla zapewnienia wysokiej efektywności energetycznej wybrano systemy fasadowe serii Schüco FW 50+. Ze względu na dużą powierzchnię oszkleń i skośne podziały elewacji, w laboratoriach Schüco Italy powstały specjalne rozwiązania opracowane na potrzeby projektu. Powłokę budynku uzupełniają wielkowymiarowe certyfikowane drzwi tej samej marki, odporne na wysokie obciążenia użytkowe.

Pawilon narodowy Kuwejtu swoją formą przypomina tradycyjny statek z tego regionu i ma na celu zilustrowanie bezustannej walki o przemienienie pustyni w żyzny i przyjazny dla człowieka ląd, przy pomocy nauki, technologii i edukacji. Z tego powodu kluczowym wymogiem było nadanie mu zrównoważonego charakteru. Odpowiedzialne za projekt konstrukcji fasadowych, systemów i struktur Studio Progetto CMR wybrało system energooszczędnych nakładkowych fasad strukturalnych Schüco AOC SG na podkonstrukcji stalowej. Było to podyktowane specjalnymi wymaganiami architektów odnośnie przejrzystości, lekkości i dobrego doświetlenia budowli o powłoce zbudowanej głównie z dużych lustrzanych powierzchni. Profile nośne fasady są widoczne tylko od wewnątrz, mogą przenosić duże obciążenia szkłem i oferują dobrą termoizolacyjność. W maksymalnie przejrzystą, harmonijną powłokę fasady wkomponowano drzwi aluminiowe tej samej marki i równolegle wysuwane okna, które dodatkowo podnoszą efektywność energetyczną budynku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY