REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

EXPO w Krakowie - przestrzeń publiczna w nowoczesnym wydaniu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 cze 2015 12:06
EXPO w Krakowie - przestrzeń publiczna w nowoczesnym wydaniu
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO w Krakowie, fot. Bruk-Bet
EXPO w Krakowie - przestrzeń publiczna w nowoczesnym wydaniu
EXPO w Krakowie - przestrzeń publiczna w nowoczesnym wydaniu

Przestrzeń publiczna pełni ważną rolę w kształtowaniu jakości życia lokalnych społeczności. Zadanie stawiane przed projektantami miejskiego krajobrazu nie należy do łatwych – od harmonii i spójności ich architektonicznych wizji zależeć będzie nie tylko charakter danego miejsca, ale też poczucie przynależności do niego przez mieszkańców.

REKLAMA

Po całych dekadach posuchy w tworzeniu przyjaznej przestrzeni miejskiej, w ciągu ostatnich lat na rodzimym podwórku zaobserwować można pod tym względem prawdziwy rozkwit – m.in. za sprawą zyskujących na popularności budżetów obywatelskich lub innych inicjatyw oddolnych.

Urbaniści, wspomagani przez architektów oraz fundusze europejskie przeznaczone na rewitalizację, tworzą coraz ciekawszy obraz polskich miast i miasteczek, starając się zachować przy tym ciągłość kulturową i harmonię otoczenia. Do transformacji przysłowiową cegiełkę – choć w tym przypadku należałoby powiedzieć kostkę – dokładają producenci materiałów nawierzchniowych, oferując przykuwające uwagę, nowoczesne rozwiązania dedykowane przestrzeni publicznej.

Duży format, duże możliwości

Dobrym przykładem realizacji zgodnej z aktualnymi trendami jest Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO w Krakowie. Autorami koncepcji jest konsorcjum biur architektonicznych NC Architekci S. Nesterski G. Czuchra oraz 9780 Architekci B. Homiński i M. Jezierski.

Otwarty w maju zeszłego roku kompleks stanowi dowód tego, jak ważne, obok samego obiektu, jest zaaranżowanie otaczającej go przestrzeni. Wykorzystanie wielkoformatowej kostki Novator w ponadczasowym formacie prostokąta, podkreśliło prosty kształt bryły budynku. – Duże, jednostajnie wykończone płaszczyzny często stwarzają dość przytłaczający widok – jest to szczególnie ryzykowne w przypadku rozległych przestrzeni miejskich. Tutaj, kwestię tę rozwiązaliśmy, dobierając dwa kontrastowe odcienie tej samej kostki: ciemny andezyt i jasny granodioryt – tłumaczy Tomasz Ługowski, szef działu projektowego firmy Bruk-Bet. – Poskutkowało to optycznym podziałem płaszczyzny, a samej kompozycji nadało lekkość i wdzięk. Całości dopełniła starannie dobrana zieleń, pięknie wyeksponowana przez szarość nawierzchni – dodaje.

Postawmy na funkcjonalność

W projektowaniu przestrzeni publicznych bezpieczeństwo użytkowników odgrywa znaczącą rolę. Dlatego wykorzystane materiały powinny być dobierane nie tylko pod kątem walorów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalności. Aspekt ten nabiera szczególnego znaczenia w trakcie zimy lub w przypadku ulewnego deszczu, kiedy nawierzchnia robi się śliska i zagraża zdrowiu korzystających z niej osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY